نادر ابراهیمی با انقلاب اسلامی دچار دگردیسی شد

المیرا دادور، نویسنده و مترجم و استادیار دانشگاه تهران در مراسم رونمایی از نسخه صوتی کتاب «یک عاشقانه آرام» نادر ابراهیمی گفت: مقایسه آثار او در قبل و بعد از انقلاب نشان می‌دهد که ابراهیمی دچار یک دگردیسی شده و البته در این فرآیند آرمانگرایی و والایی را در بهترین وجه خود در آثارش آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم رونمایی از کتاب صوتی «یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی عصر چهارشنبه 21 فروردین در تالار شهناز خانه هنرمندان ایران و با حضور ابراهیم حاتمی‌کیا، مصطفی‌ رحماندوست، هوشنگ مرادی کرمانی و برخی از چهره‌های فرهنگی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم المیرا دادور، نویسنده، مترجم و استادیار دانشگاه تهران در سخنانی با اشاره به موضوع زن در آثار نادر ابراهیمی گفت: ادبیات معاصر فارسی همواره با زن‌ستیزی همراه بوده است، از هدایت که در آثارش از زن اثیری به زن لکاته می‌رسد تا علی دشتی که زن را در آثارش هیچ می‌بیند و آل احمد که از زن زیادی حرف می‌زند و زنی که مشکلات پیرامونی‌اش او را وادار می‌کند فرزندش را رها کند تا بچه مردم بشود. اما نادر ابراهیمی در نخستین کتابش به دو دختر بچه نقش خطیری می‌دهد و یا در داستانی مانند «من راه خانه‌ام را بلد نیستم» شخصیت اصلی داستان را یک دختر خردسال قرار می‌دهد که به دلیل گوش دادن به حرف‌های مادرش توانسته راه منزلش را به درستی پیدا کند و این یعنی زن در آثار او موجودی است بسیار قابل احترام.

دادور افزود: ابراهیمی در آثارش انسانی است آرمانگرا و همواره نگاهی رو به بالا دارد. بر همین اساس زن در آثار او کاملا مظلوم ترسیم شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به کتاب یک عاشقانه آرام گفت: در این اثر ابراهیمی برخی از باورهای عامیانه‌ای که میان ما وجود دارد را نقض کرده و سعی کرده نشان دهد که باید در روابط اجتماعی به اندازه‌ای صمیمی و نزدیک به هم باشیم که این کلمات از میان برداشته شود.

وی همچنین با اشاره به آثار تالیفی نادر ابراهیمی پس از انقلاب اسلامی گفت: مقایسه آثار او در قبل و بعد از انقلاب نشان می‌دهد که ابراهیمی دچار یک دگردیسی شده و البته در این فرآیند آرمانگرایی و والایی را در بهترین وجه خود در آثارش آورده است و از این مجرا زنی خلق کرده که همه چیز خود را برای عشق ورزیدن به فرزند و همسر و کشور خود از دست می‌دهد.

چرا همسر نادر ابراهیمی صوتی شدن کتاب او را پذیرفت

در ادامه این مراسم و پس از نمایش فیلم کوتاهی که در آن نادر ابراهیمی خود به خوانش بخشی از کتاب یک عاشقانه آرام پرداخته بود، فاطمه محمدی مدیر موسسه نوین کتاب گویا در سخنانی اظهار داشت: صوتی کردن این کتاب همواره یکی از آرزوهایم بوده است. وقتی برای این کار با همسر نادر ابراهیمی تماس گرفتم، ابتدا با این امر مخالفت کرد. من ناخودآگاه به او گفتم به هر شکل روزی این اتفاق خواهد افتاد، ولی چه خوب است که در زمان حیات شما و با نظارت شما صورت بپذیرد و این جمله در نهایت او را به این کار راضی کرد.

کتابی که در تمام تن آقای بازیگر نشست

پیام دهکردی، راوی این کتاب صوتی نیز دیگر سخنران این مراسم بود که در سخنانی با اشاره به زمان دوساله صرف شده برای خوانش این کتاب گفت: این کتاب در کنار 40 نامه کوتاه به همسرم و بار دیگر شهری که دوستش می‌دارم نادر ابراهیمی در سلول به سلول من نشسته‌اند و ابایی ندارم که بگویم بارها با خوانش کتاب یک عاشقانه آرام گریسته‌ام.

دهکردی افزود: برای تهیه این کتاب هفت ماه تمرین کردم تا بتوانم به خوانشی که شایسته است، دست پیدا کنم و در کنار آن چیدمان افراد حاضر در تهیه این اثر نیز به همین مقدار زمان گرفت.

در ادامه این مراسم و پس از پخش یک نما‌هنگ، مهری رحمانی شاعر و نویسنده به سخنرانی پرداخت.

راز احترام نادر به زنان در داستان‌هایش

وی در سخنان خود اظهار داشت: ادبیات امروز ما دو شاخه شده است. بخش اول ادبیات محض که تنها ادبیات را برای ادبیات می‌پسندد و بخش دوم ادبیات برای فرهنگسازی که از آن به عنوان ادبیات کاربردی هم یاد می‌کنیم.

رحمانی ادامه داد: جوانان ما در بسیاری از امور خود امروزه اسیر مُد شده‌اند. این در میان نویسنده‌های ما نیز هست و انگار نظریه‌های ادبی آنها را بسیار اسیر خود کرده است. من فکر می‌کنم که اگر بینامتنیتی وجود داشته باشد، دیگر لزومی ندارد تا طرحی برای نوشتن داشته باشم. این بینامتنیت‌ها از دل ادبیات بیرون می‌آید و نه از دل نظریه‌های ادبی.

این شاعر افزود: متاسفانه در پژوهش‌های ادبی در ایران به سادگی از کنار نادر ابراهیمی عبور می‌کنیم. من به شخصه خودم نمی‌خواهم بپرسم که چرا نادر از زنان در داستان‌هایش به نیکی یاد می‌کند، اما باور دارم که فرق او با نویسندگانی که از زنان به نیکی یاد نمی‌کنند در این است که او در کنارش زنان بزرگی را داشته است که دیگران از آن محروم بوده‌اند.

نادر ابراهیمی و سیاسی‌اندیشی

پدرام اکبری، دیگر شاعر حاضر در این نشست نیز در سخنانی با اشاره به آرمانگرای در آثار ابراهیمی گفت: ابراهیمی نویسنده‌ای بود سیاسی‌اندیش و بدون شک این مسئله ناشی از تجارب سیاسی است که او در طول زندگی خود تجربه کرده است.

وی با اشاره به کتاب یک عاشقانه آرام گفت: در این اثر از همان بند نخست تا انتها آرمانگرایی و سیاسی ‌اندیشی موج می‌زند و در ادامه او از ایمان و باور به زندگی و پویایی و تحرک و سازندگی سخن به میان می‌آورد.

اکبری ادامه داد: یک عاشقانه آرام، سرشار است از سخن‌هایی ساده و به ظاهر فلسفی درباره زندگی، اما به واقع او در پس این اظهارات می‌گوید که انسان باید برای ساختن پیرامون خود هوشمندی، صبوری و شکیبایی داشته باشد.

وی تاکید کرد: نادر تصمیم داشت در کتاب دیگری با عنوان سال‌های سیاه و دشوار آوارگی سه گانه خود درباره عشق را تکمیل کند که با وجود پاکنویس کردن 120 صفحه از آن در نهایت موفق به این کار نشد.

پس از این اظهارات، نما‌هنگ «سرود سفرها» پخش شد که در آن مرحوم محمد نوری در مراسم بزرگداشت نادر ابراهیمی که در مهر 1384 در خانه هنرمندان برگزار شد، به خواندن ترانه سرود سفرها که شعر و آهنگ آن متعلق به نادر ابراهیمی است، پرداخت.

در ادامه این مراسم همچنین سینا بهمنش، شاعر و انیماتور به مرور خاطرات خود از نادر ابراهیمی پرداخت.

اجرای زنده بخش از کتاب صوتی «یک عاشقانه آرام» با صدای پیام دهکردی و نوازندگی کریستف رضاعی نیز پایان بخش این مراسم بود.


گزارش ایسنا +

گزارش ایبنا +برچسب‌ها: گزارش رونمایی از کتاب گویای یک عاشقانه ی آرام
+ نوشته شده در  92/01/23ساعت 23:46  توسط   | 

یک عاشقانه ی آرام | رونمایی از کتاب صوتی نادر ابراهیمی در زادروز وی


کتاب صوتی «یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی به مناسبت زادروز وی در خانه هنرمندان ایران رونمایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب گویای «یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی که به تازگی از سوی موسسه کتاب نوین گویا منتشر شده است، روز 21 فروردین ماه و به مناسبت زادروز این نویسنده در مراسمی در خانه هنرمندان رونمایی می‌شود.

این کتاب با صدای پیام دهکردی و موسیقی کریستف رضایی تهیه شده است و با حضور این دو هنرمند به منظور اجرای زنده بخشی از این کتاب صوتی، رونمایی خواهد شد.

این مراسم از ساعت 17:30 روز چهارشنبه 21 فروردین ماه آغاز می‌شود.

نسخه چاپی کتاب یک عاشقانه آرام پیش از این توسط  نشر روزبهان منتشر شده و تاکنون 16 نوبت تجدید چاپ شده است.

نادر ابراهیمی نویسنده، مترجم، ترانه‌سرا و روزنامه‌نگار ایرانی بود که در مدت زندگی  بیش از 100 عنوان اثر منتشر شده از خود بر جای گذاشت و در خرداد ماه سال 1387 درگذشت.

ابراهیمی در زمینه ادبیات کودکان، جایزه نخست براتیسلاوا، جایزه نخست تعلیم و تربیت یونسکو، جایزه کتاب برگزیده سال ایران و چندین جایزه دیگر را هم دریافت کرده‌ است.

ابراهیمی همچنین عنوان «نویسنده برگزیده ادبیات داستانی ۲۰ سال بعد از انقلاب» را به‌خاطر داستان بلند و هفت جلدی «آتش بدون دود» به‌ دست آورده‌ است. «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» این نویسنده نیز درباره امام خمینی (ره) بود که بسیار مورد توجه قرار گرفت.


برچسب‌ها: نادر ابراهیمی, یک عاشقانه ی آرام, رونمایی, خانه ی هنرمندان, پیام دهکردی
+ نوشته شده در  92/01/18ساعت 9:15  توسط   | 

نسخه صوتي «يك عاشقانه آرام»تا نوروز مي آيد

 

پيام دهکردي از پايان مراحل گوياسازي «يک عاشقانه آرام» نادر ابراهيمي و انتشار آن تا نوروز خبر داد. اين هنرمند در توضيحي درباره روند گوياسازي «يک عاشقانه آرام» به ايسنا گفت: در اين اثر که تا عيد به کتاب فروشي ها مي آيد، سعي کرده ام بيشترين وفاداري را به متن کتاب «يک عاشقانه آرام» مرحوم نادر ابراهيمي داشته باشم. البته به صورت خيلي ظريف و نرم سعي کرد ه ام خوانش خود را با تاکيد و اندکي تغييرات در لحن در اجرا بگنجانم و به اين شکل متن را براي خواننده امروزي تر کنم. اين بازيگر تئاتر با بيان اينکه در اين اثر متن تغييري نکرده است، اظهار کرد: با توجه به اينکه در کتاب کاراکترهاي مختلفي وجود دارد و کارگردان چنين کارهايي مي تواند براي هر کاراکتر داستان از يک صدا استفاده کند، اما من بعد از مدت ها به يک نتيجه پرخطر و پرريسک رسيدم و آن اين بود که به جاي همه کاراکترها خودم صحبت کنم که نهايتا هم اين ريسک را کردم و کار انجام شد و فکر مي کنم کار متفاوتي از آب درآمده است.


برچسب‌ها: یک عاشقانه ی آرام, کتاب صوتی, نادر ابراهیمی, پیام دهکردی
+ نوشته شده در  91/12/16ساعت 20:14  توسط   | 

| دستخط‌های به‌جا مانده از نادر ابراهیمی گردآوری می‌شوند |


تمام کتاب‌هایی که توسط زنده‌یاد نادر ابراهیمی امضا شده و دستخطی از وی را به همراه دارند، گردآوری می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سعید کیایی نویسنده و روزنامه‌نگار و از افرادی که در زمینه آثار نادر ابراهیمی مطالعه کرده و برای تاسیس بنیاد این نویسنده فعالیت می‌کند، مدتی است اقدام به گردآوری کتاب‌هایی کرده است که آن زنده‌یاد برای دیگران امضا کرده است.

وی تاکنون توانسته تعدادی از کتاب‌هایی که نزد دوستان و آشنایان نزدیک نادر ابراهیمی بوده است را گردآوری کند و همچنان نیز درصدد پیدا کردن آثار دیگری است که دستخط ابراهیمی در آنها موجود است.

به گفته کیایی، این صفحات که دارای دست‌نوشته هستند، اسکن شده و به سرعت به صاحب اثر برگردانده می‌شود. همچنین در پرونده آن دستخط ثبت می‌شود که این کتاب متعلق به چه کسی است و بدین شکل حقوق معنوی آن حفظ خواهد شد.

وی این کار را برای ثبت سندهای به جای مانده از نادر ابراهیمی می‌داند که بخشی از تاریخ ادبیات معاصر را شکل می‌دهد و اگر بنیاد نادر ابراهیمی تاسیس شود این آثار نیز در آنجا نگهداری خواهد شد. البته وی از احتمال چاپ این آثار در قالب یک کتاب نیز خبر داد.

سعید کیایی از ارسال یک نامه دست‌نویس از نادر ابراهیمی از سوی یکی از علاقه‌مندان وی خبر داد و گفت: وقتی به شیوه‌های مختلف اعلام کردم که قصد گردآوری دست‌نوشته‌های به جا مانده از نادر ابراهیمی را دارم یک نامه از سوی آقایی دریافت کردم که در این نامه ابراهیمی پاسخی به وی داده است.

وی افزود: این نامه سند مهمی است؛ چرا که در آن ابراهیمی اشاره می‌کند که از مسایل سینما آگاهی چندانی ندارد و یا می‌گوید که تاکنون عاشقانه ننوشته است. در حالی که بعدها او هم به سینما ورود پیدا می‌کند و هم یکی از شاخص‌ترین عاشقانه‌نویس‌های معاصر می‌شود.

کیایی در پایان از همه افرادی که دست‌نوشته‌ای از نادر ابراهیمی دارند درخواست کرد که آنها را برای اسکن و ثبت در اختیار وی قرار دهند.پ.ن عکس : نادر ابراهیمی در سینما جوانان مشهد، 1375


برچسب‌ها: نادر ابراهیمی, سعید کیائی, دست نوشته ها
+ نوشته شده در  91/03/16ساعت 12:18  توسط   | 

دوستداران نادر ابراهیمی بر سر مزار او حاضر می‌شوند


عده‌ای از دوستداران نادر ابراهیمی قصد دارند در یک حرکت خودجوش در چهارمین سالگرد درگذشت نادر ابراهیمی، نویسنده و شاعر مطرح کشورمان بر سر مزار وی گرد هم آیند.

به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم که قرار است 19 خرداد ماه در قطعه هنرمندان بهشت‌ زهرا برگزار شود، بر اساس یک فراخوان شکل گرفته از سوی سعید کیایی از دوستان خانوادگی ابراهیمی که درباره آن زنده‌یاد، کار پژوهشی و نگارشی فراوانی انجام داده، منتشر شده است.

همچنین قرار است از فرزانه منصوری همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی دعوت شود که در این مراسم شرکت کند که البته حضور وی منوط به پذیرفتن این درخواست است.

تاکنون پیام‌های مختلف اینترنتی و تلفنی مبنی به حضور در این مراسم دریافت شده و همچنان هم امکان اعلام آمادگی برای حضور در مراسم یادبود نادر ابراهیمی وجود دارد.

این مراسم به صورت کاملًا خودجوش و بدون همراهی هیچ نهاد دولتی و غیردولتی انجام می‌گیرد و صرفا برنامه‌ای است که علاقمندان به نادر ابراهیمی درصدد تدارک آن هستند.

همچنین پیشنهاد شده است که علاقمندان نامه‌ای به همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی بنویسند که در صورت حضور وی در مراسم به او داده خواهد شد. اگر هم فرزانه ابراهیمی در مراسم چهارمین سالگرد نادر حضور نیابد، سعید کیایی به نیابت از نگارندگان، نامه‌ها را به وی خواهد رساند.

افرادی که امکان نوشتن نامه‌های کاغذی را ندارند، می‌توانند نامه‌های الکترونیک خود را از طریق پست الکترونیکی (ایمیل) در اختیار کیایی بگذارند.

نادر ابراهیمی نویسنده، شاعر، فیلمساز و خالق آثاری چون «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما آمد» در سن ۷۲ سالگی پس از چند سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری 16 خرداد ماه ۱۳۸۷ درگذشت.برچسب‌ها: نادر ابراهیمی, سالگرد, قطعه ی هنرمندان
+ نوشته شده در  91/03/14ساعت 12:59  توسط   | 

به مناسبت نادر ابراهیمی


به نظرم رسیده، پیشنهاد بدهم خودمان -دوست داران نادر ابراهیمی- همینطوری، به یادش، جمعه نوزدهم خرداد را، که مصادف است با یک روز پیش از سالروز رجعت نادر، بهشت زهرا، قطعه ی هنرمندان باشیم.
...و وقتی آنجا رفتیم، [مثلا رأس ساعت 10صبح، اگر موافق هستید] شما نامه ای به دست داشته باشید برایش، که بدهیم به همسر نادرابراهیمی عزیز... مطمئنم دوست خواهند داشت. 
اگر رفتنی شدیم آن روز، سعی می کنم فرزانه خانم ابراهیمی را بیاورم. قول مطمئنا نمی توانم بدهم، اما سعی می توانم بکنم. و اگر نیامدند، می توانم این قول را به شما بدهم که نامه هایتان را بگیرم، ببرم برای ایشان.
به این فکر می کنم که چه دلیلی دارد کسی کاری کند تا به یاد نادر باشیم؟ خودمان چرا یک روز را قرار نگذاریم، به یادش دور هم جمع شویم؟ 
+
دوستانی که ایران نیستند، یا تهران نیستند، می توانند نامه هایشان را، حرفشان را، در کامنتهای همین صفحه بگذارند... پرینت می گیرم و به دست ایشان می رسانم.  قول می دهم نخوانده برایشان ببرم. یا به ایمیلی که میدهم پیام بزنند، خود خانم ابراهیمی ببینند. اما پیشنهاد می کنم این کار را بکنیم...

+


برچسب‌ها: پیشنهاد, نادر ابراهیمی, قطعه ی هنرمندان
+ نوشته شده در  91/03/12ساعت 13:40  توسط   | 

تجدیدچاپ10 عنوان کتاب ابراهیمی/از آثار پژوهشی تا داستان‌های روزهای دور

 

انتشارات سوره مهر امتیاز چاپ 10 عنوان از کتاب‌های زنده‌یاد نادر ابراهیمی که پیش از این توسط همین ناشر و یا ناشران دیگر منتشر شده بود، خریداری کرده و با رضایت خانواده ابراهیمی تجدید چاپ می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، «مقدمه‌ای بر فارسی‌نویسی برای کودکان»، «مقدمه‌ای بر مراحل خلق و تولید ادبیات کودکان»، «مقدمه‌ای بر مصورسازی کتاب کودکان» و «مقدمه‌ای بر آرایش و پیرایش کتاب‌های کودکان» عنوان چهار کتاب از زنده‌یاد نادر ابراهیمی است که سال‌های پیش منتشر شده بود ولی این روزها انتشارات سوره مهر با خرید امتیاز چاپ آنها و با رضایت خانواده ابراهیمی این آثار را با ویرایش و گرافیک جدید منتشر می‌کند.

این کتاب‌ها در حال حاضر در دست ویرایش هستند و به زودی به چاپ خواهند رسید تا علاقمندان به کارهای پژوهشی بتوانند نظرات نادر ابراهیمی درباره فارسی‌نویسی برای کودکان و ویرایش و تصویرگری کتاب‌های کودک را بدانند.

«سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» چاپ هشتمی شد

همچنین دو جلد اول و دوم «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» نیز که در فاصله کمی از چاپ نخست ویراست جدید آنها در سوره مهر، به چاپ‌های متعدد رسید در حال حاضر در دست چاپ هشتم است و پیش‌بینی می‌شود به زودی به چاپ رسد.

«سه دیدار با مردى که از فراسوى باور ما می‌‏آمد» در جلد نخست خود با عنوان «رجعت به ریشه‏‌ها» داستان ‏بلندى درباره زندگى امام خمینى (ره) است، که نویسنده در آن ‏کوشیده است ابعاد مختلف شخصیتى ایشان را در قالب داستان بررسى‏کند.

شرح وقایع دوران کودکى امام راحل و شکل‏‌گیرى شخصیت وى در دامن پرمهر مادر و صاحبه خانم (عمه ایشان)، مرام و منش پدر امام (ره) و نحوه ‏شهادت ایشان، حضور بنیانگذار کبیر انقلاب در کلاس درس مدرس، بررسى ‏شجره‏نامه اجداد، امام و شرحى از زندگى پدر بزرگ ایشان، مراحل‏آشنایى امام (ره) با دفتر حاج‏‌آقا ثقفى تا ازدواج، موارد و عناوینی است که ابراهیمی  در این کتاب به شرح آنها پرداخته است.

«در میانه میدان» عنوان جلد دوم مجموعه «سه دیدار با مردى که از فراسوى باور ما مى‏آمد» است که روایتی دیگر از زندگینامه امام خمینى (ره) در قالب‏ داستان است.

در این کتاب نیز مواردی مورد اشاره نویسنده قرار گرفته است که از جمله آن می‌توان به فصولی همچون خاطراتى از پدر در زندان شاهى و شهادت وى در آنجا در ایام قبل از تولد امام خمینی (ره)، استفاده از افکار و سخنان صاحبه خانم، دوران مبارزه در جوانى، حضور با برادر برای ‏تحصیل علوم حوزوى در اصفهان، سال مصیبتى که بیماری وبا ۸ تن ازنزدیک‌ترین کسان امام (ره) را به کام مرگ کشاند، حکایت‌هایى از همسر امام (ره) که همیشه یاور و مشوق همسرش در راه‏ مبارزات سیاسى بود، خاطراتى از مبارزات رجال آن زمان و … اشاره کرد.

البته جلد سوم از این مجموعه هنوز سرنوشتی نامعلوم دارد و امید می‌رود این جلد از کتاب «سه دیدار»‌ نیز روزی به دست چاپ سپرده شود.

 

از اعدام همافران در سحرگاهان تا ماجرای پدری که در خانه ماند

و اما سوره مهر 4 کتاب دیگر از نادر ابراهیمی که سال‌های دور توسط همین ناشر منتشر شده بود، در دست چاپ دارد که این کتاب‌ها با ویرایش و گرافیک جدید چاپ می‌شوند.

«سحرگاهان همافران اعدام می‌شوند»، «برادرت را صدا کن»، «پدر چرا توی خانه مانده است؟» و «نیروی هوایی» نوشته نادر ابراهیمی نیز به همت دفتر ادبیات انقلاب حوزه هنری و توسط انتشارات سوره مهر به چاپ جدید می‌رسند.

آنچه در کتاب «برادرت را صدا کن» آمده حکایت دختر بچه‏اى جهرمى است که در روزهاى اول انقلاب هنگامى همراه پدر به تظاهرات رفته و پدر به‏شدت زخمى مى‏شود. برادرش محمد نیز سرباز است. با گذشت‏ سال‌ها معصومه هنوز وقتى به یاد چهره پدر در آن روز مى‏افتد گریه‏اش مى‏گیرد.

چاپ اول و دوم کتاب در سال‌هاى 1357 و 1358 توسط انتشارات فرزین و سازمان همگام با کودکان و نوجوانان منتشرشده است. چاپ سوم آن هم توسط حوزه هنرى در سال 1373منتشر شد. 

داستان کتاب «پدر، چرا توى خانه مانده است؟» درباره یکى از جریانات انقلاب اسلامى  و نقش بچه‏ها در آن است که براى گروه سنى نوجوان نوشته شده‏است.

هر شب یکى از مردان کوچه «مجاهدان» توسط مأموران رژیم‏پهلوى دستگیر مى‏شود در این میان پدر على تنها کسى است که‏مأموران به سراغ او نیامده‏اند. این مسئله باعث مى‏شود، دوستان‏على با او بازى نکنند، چرا که فکر مى‏کردند پدر على خائن است. تا اینکه یک روز هشت مرد به خانه آن‏ها آمدند و پدر على را با خود بردند و...

«سحرگاهان همافران اعدام مى‏شوند» نیز کتاب داستانى از جریان مبارزات مردم در دوران‏انقلاب و نقش بچه‏ها در این مبارزات، براى گروه سنى نوجوانان‏است.

در پایگاه شاهرخى در اطراف همدان 129 نفر از همافرها که در زندان پایگاه بودند، محکوم به اعدام مى‏شوند. نعمت پسر سرآشپز پایگاه وقتى متوجه این جریان مى‏شود، از آنجا فرار کرده و به همدان ‏مى‏رود تا به مردم اطلاع دهد. در عرض کمتر از 24 ساعت از سراسر ایران مردم براى حمایت همافران به همدان مى‏آیند...

«ن‍ی‍روی‌ ه‍وای‍ی» یکی از آثار مربوط به انقلاب اسلامی است که نادر ابراهیمی در کنار دیگر آثار خود، نگاشته است. نیروی هوایی سال 57 از سوی انتشارات فرزین به چاپ رسیده بود و حالا انتشارات سوره مهر آن را تجدید چاپ می‌کند.

«صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها» هم می‌آید

 «صوفیانه‌ها و عارفانه‌ها» که با زیرعنوان «تاریخ تحلیلی پنج هزار سال ادبیات داستانی ایران» منتشر شده، همانطور که از نام آن پیداست اثری تحلیلی درباره ادبیات داستانی به قلم نادر ابراهیمی است.

 نادر ابراهیمى در این کتاب ضمن ارائه تاریخ تحلیلى پنج‏هزار سال ادبیات داستانى ایران از آغاز تصوف تا حمله غزنوی‏ها و دویست نمونه منتخب و تحلیل و مقایسه آنها، مسئله الگوبردارى از داستانهاى ایرانى را بررسى ‏مى‏کند. فهرست مطالب کتاب عبارتست از: مقدمات و مکالمات، نمونه‏ها و لحظه‏هاى تحلیلى آنها، مقدمه‌ای بر کشف المحجوب‏ هجویرى، منتخب حکایات کشف المحجوب هجویرى، مقدمه‌ای بررساله بستان العارفین، منتخب حکایات رساله بستان العارفین، مقدمه‌ای بر شرح تعرف بخارى، منتخب حکایات شرح تصرف‏بخارى، مقدمه‌ای بر رساله قشریه، منتخب حکایات رساله قشریه، مقدمه‌ای بر طبقات الصوفیه عبدالله انصارى، منتخب حکایات‏ طبقات الصوفیه.

 چاپ اول کتاب در سال 1370 توسط نشر گسترده منتشر شده بود و حال سوره مهر چاپ جدید آن را منتشر می‌کند.


برچسب‌ها: تجدید چاپ, سه دیدار, کتابهای نوجوانان, صوفیانه ها
+ نوشته شده در  90/09/10ساعت 8:42  توسط   | 

سفر ناتمام. از شبکه ی تهران. ساعت 15:15فیلم «سفر ناتمام» حسن فتحی که نگاهی است به زندگی نادر ابراهیمی ظاهرا از 28خرداد ماه از شبکه 5 (شبکه تهران) پخش شده است.

امروز هم طبق این روال از ساعت 15:15  بخش دیگری از این مستند پخش خواهدشد. 

من متأسفانه هنوز موفق نشده ام که این برنامه را ببینم. اما شنیده ام که تدوینی جدیدتر نسبت به فیلمی دارد که چندی قبل در سینما آزادی سه بار اکران شد.

دوست داران نادر ابراهیمی و حسن فتحی می توانند این فیلم را امروز ببینند، و قسمت های قبل را از شرکت سروش سیما تهیه کنند.

سعید کیائی


برچسب‌ها: حسن فتحی, فیلم سفر ناتمام, شبکه ی 5
+ نوشته شده در  90/03/30ساعت 12:41  توسط   | 

نادر ابراهیمی "بر جاده‌های آبی سرخ" را با عشق به مردم ایران نوشت
همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی با اشاره به انتخاب کتاب "بر جاده‌های آبی سرخ" از این نویسنده فقید به عنوان یکی از برگزیدگان جشنواره ملی کتاب خلیج فارس گفت: نادر این کتاب را با عشق به مردم ایران و عشق به ذره ذره خاک این سرزمین نوشت.

فرزانه منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره برگزیده شدن کتاب "بر جاده‌های آبی سرخ" زنده‌یاد نادر ابراهیمی در جشنواره ملی کتاب خلیج فارس گفت: من کاملاً از برگزاری این جشنواره و فراخوانش بی‌اطلاع بودم تا اینکه مسئولان آن بعد از تعطیلات نوروز با من تماس گرفتند و گفتند که این کتاب نادر در بخش داستان جشنواره برگزیده شده است.

وی افزود: بعد از این اعلام، من کاملاً تعجب کردم چون ما هیچ اقدامی برای شرکت دادن کتاب در داوری‌های جشنواره انجام نداده بودیم ولی آنها گفتند ما خودمان کتاب‌ها را جمع‌آوری کرده‌ایم و آنها را به داوری گذاشته‌ایم.

همسر زنده‌یاد ابراهیمی در ادامه با اشاره به پیشینه کتاب "بر جاده‌های آبی سرخ" اضافه کرد: سه جلد اول این کتاب در سال 76 و توسط نشر فکر روز چاپ شد و در چاپ دوم این کتاب وقفه‌ای 10 ساله ایجاد شد و انتشارات روزبهان در سال 86 مجدداً این سه جلد را چاپ کرد.

منصوری افزود: من همان زمان 2 جلد دیگر کتاب "بر جاده‌های آبی سرخ" را که نادر آنها را آماده کرده بود، به چاپ سپردم که بر اساس اعلام مسئولان انشتارات روزبهان پرفروشترین کتاب نمایشگاه تهران در سال 86 شد.

وی گفت: این کتاب برای 10 جلد طراحی شده بود که همانطور که گفتم تاکنون 5 جلدش منتشر شده و 5 جلد دیگر هم به زودی منتشر می‌شود.

همسر زنده‌یاد ابراهیمی با اشاره به مضمون کتاب "بر جاده‌های آبی سرخ" اضافه کرد: این کتاب درباره مبارزات ضد استعماری مردم جنوب است و در آن هم عشق دیده می‌شود، هم سیاست و هم وطن‌پرستی و به نظر خودِ من به عنوان خواننده، از نظر داستانی هم کتابی است بسیار شیرین و خواندنی.

منصوری با اشاره به پرفروش بودن این کتاب حجیم ادامه داد: وقتی اثری با عشق به مردم ایران و عشق به ذره ذره خاک این سرزمین آن هم بعد از 20 سال کار تحقیقی و پژوهشی توسط نویسنده‌اش نوشته شود، مسلم است به دل مردم هم می‌نشیند.

هیئت داوران نخستین جشنواره ملی کتاب خلیج فارس - که 3 اردیبهشت برگزار می‌شود - در بخش داستان کتاب "بر جاده‌های آبی سرخ" نوشته زنده‌یاد نادر ابراهیمی را به عنوان یکی از دو برگزیده این بخش انتخاب کرده است.

_____

+ | +


برچسب‌ها: میرمهنا, برجاده های آبی سرخ, فرزانه ابراهیمی, فرزانه منصوری
+ نوشته شده در  90/02/02ساعت 17:22  توسط   | 

سفر ناتمام روی پرده ی سینما آزادی

 


فیلم مستند سینمایی «سفر ناتمام» ساخته ی حسن فتحی که به زندگی و آثار نادر ابراهیمی، نویسنده ی ایرانی پرداخته است، به مناسبت تولد این نویسنده در سینما آزادی برای عموم به نمایش در می آید.

«سفر ناتمام» روز چهارشنبه 17 فروردین ماه سال جاری، از ساعت 6 تا 8 بعد از ظهر همزمان با سالروز تولد نادر ابراهیمی، همراه با حضور بسیاری از عوامل این فیلم در سینما آزادی روی پرده خواهد رفت و حضور تمام علاقه مندان آزاد و رایگان است.برچسب‌ها: سفر ناتمام, حسن فتحی
+ نوشته شده در  90/01/11ساعت 13:3  توسط   | 

دانلود ویژه نامه های داستان همشهری - ویژه نامه ی نادر ابراهیمی
همشهری داستان، از سری ویژه نامه هایی است که گروه مجلات همشهری هر ماه منتشر می کند. همشهری داستان در اولین شماره ی انتشار خود نگاه کوتاه اما نسبتا خوبی به زندگی و آثار نادر ابراهیمی داشت. این ویژه نامه را به تازگی برای دانلود دوست داران ادبیات داستانی روی اینترنت قرار گرفته و می توان آن را از این جا (+) دانلود کرد.

دوست داران نادر ابراهیمی هم می توانند ویژه نامه ی مربوط به او را از اینجا(+) دانلود کنند. 
برچسب‌ها: همشهری داستان, زندگی نادر ابراهیمی
+ نوشته شده در  89/12/24ساعت 9:10  توسط   | 

نمايش «رسم عاشقي» با الهام از عاشقانه هاي نادر ابراهيمي

تماشاخصنه سنگلج در آخرين روزهاي سال ميزبان دو نمايش سنتي است. 
    به گزارش «ايران»، نمايش «معركه اهل طرب» به كارگرداني رهام مخدومي هر شب ساعت 18 و نمايش «رسم عاشقي» به كارگرداني عظيم موسوي هر شب ساعت 20 در اين تالار به روي صحنه مي روند و اجراي آنها تا پايان سال ادامه خواهد داشت. 
    بنابراين گزارش، «معركه اهل طرب» نمايش اجتماعي با مضموني شاد بوده و به شيوه تخت حوضي اجرا مي شود. در اين اثر سامان دارابي، ميثم يوسفي، گيتا بهادري، ژاكلين آواره و ... بازي مي كنند. 
    همچنين نمايش «رسم عاشقي» با الهام از عاشقانه هاي نادر ابراهيمي توسط عظيم موسوي نوشته شده است. در اين نمايش هم محمود راسخ، عبدالرضا فريدزاده، عصمت رضاپور، يلدا قشقايي و ... به ايفاي نقش مي پردازند. 
    گفتني است، تماشاخصنه سنگلج در ضلع جنوبي پارك شهر، خيابان بهشت واقع است. 
    
    
    
     
 روزنامه ايران، شماره 4745 به تاريخ 21/12/89، صفحه 20

+ نوشته شده در  89/12/21ساعت 23:31  توسط   | 

نقش‌بستن نام نادر ابراهيمی بر يكی از خيابان‌های تهرانخیابان محل زندگی نادر ابراهیمی، به‌نام این نویسنده‌ی فقید نام‌گذاری شد.
فرزانه‌ منصوری- همسر نادر ابراهیمی‌- با اعلام این خبر گفت: «بر‌اساس تصویب شورای اسلامی شهر تهران، خیابانی که از 20 سال قبل منزل نادر ابراهیمی در آن واقع بوده است، به‌‌زودی به‌نام این نویسنده‌ی سرشناس و مطرح نام‌گذاری می‌شود.»
او توضیح داد که تا پایان هفته‌، تابلو‌ی ‌خیابان هفدهم‌ کارگر شمالی (امیرآباد سابق) به‌نام ‌خیابان نادر ابراهیمی‌ تغییر می‌کند و این حرکت در راستای ارج‌نهادن به مقام نویسنده‌ای‌ست که سال‌ها در راه خدمت به فرهنگ سرزمین‌اش قلم ‌زده است.
منصوری ابراز امیدواری کرد، با هم‌کاری شورای شهر و شهرداری، بعد از تغییر نام و نصب تابلو، خیابان به‌نام نادر ابراهیمی، یك تندیس یا سنگ‌نوشته‌ هم تدارك دیده شود تا از طریق آن، اطلاعاتی درباره‌ی نادر ابراهیمیِ نویسنده، به رهگذرانی كه او را نمی‌شناسند، داده شود.
نادر ابراهیمی متولد 14 فروردین‌ سال 1315 در تهران بود. علاوه‌بر نگارش كتاب‌های داستانی زیادی برای بزرگ‌سالان و كودكان و نوجوانان، چندین كتاب پژوهشی، نمایش‌نامه و فیلم‌نامه، چندین فیلم مستند و سینمایی و هم‌چنین دو مجموعه‌ی تلویزیونی را نوشته و كارگردانی كرده و آهنگ‌ها و ترانه‌هایی برای آن‌ها ساخته است. این نویسنده‌ی پیش‌كسوت 16 خردادماه سال 1387 درگذشت.
منبع: ایسنا

+ نوشته شده در  89/12/15ساعت 19:46  توسط   | 

رمان ايراني، بازي رايانه اي شد


هر كسي با ادبيات داستاني امروز ايران آشنايي داشته باشد با نام نادر ابراهيمي نويسنده فقيد و پركار ايراني آشناست، اخيرا براساس كتاب بر جاده هاي آبي سرخ اين نويسنده، يك بازي يارانه اي به نام مير مهنا توليد شده كه مرتضي رضايي نويسنده و كارگردان اين بازي است.
    داستان اين بازي كه بخش مهمي از آن بر اساس كتاب نادر ابراهيمي نوشته شده درباره شخصيتي به نام مير مهنا است. قرن 17 ميلادي خليج فارس و جزيره خارك توسط نيروهاي كمپاني هند شرقي اشغال شد و ماجراي بازي از جايي آغاز مي شود كه حنانه دختري از اهالي جزيره خارك، با يورش سربازان كمپاني هند شرقي به خانه آنها دستگير و در سياه چال قلعه موسلستاين كه مقر فرماندهي كمپاني هند شرقي است زنداني مي شود.
    در بازي ميرمهنا، بازي كننده اصلي يك جوان جنوبي است كه براي نجات خواهرش حنانه با ياران ميرمهنا همسو و همراه مي شود و با متجاوزان به وطن مبارزه مي كند.
    پيوند ميان ادبيات و هنرهاي ديگر از جمله سينما و پويانمايي، حلقه مفقوده اي است كه براي ايجاد پويايي در هر دو حوزه نيازمند تحرك بيشتر در اين عرصه ايم. در صورتي كه سينماگران ايراني، به داستان هاي نويسندگان وطني كه براساس فضا و تاريخ مشترك مردم همين سرزمين نوشته شده اقبال نشان دهند، هم جنبه اقتصادي ادبيات تقويت خواهد شد و هم سينماي ايران از مشكل ديرينه فيلمنامه هاي كم بنيه نجات خواهد يافت.

روزنامه ی جام جم. 15-12-1389

+ نوشته شده در  89/12/15ساعت 19:32  توسط   | 

خوب ها کمی پایین تر زندگی می کنند


یاد سید جلال فهیم هاشمی عزیز گرامی. موسس انتشارات روزبهان را می گویم. کسی که با همه ی بد گمانی بد گمان ها در شرایط بد و خوب پای عنوان ناشر اختصاصی نادر ابراهیمی ایستاد و همراه نادر شد. او در  بیشتر گفتگوهایی که با او داشتم از داستان «خوب ها کمی پایین تر زندگی می کنند» یاد  می کرد. علاقه ی زیادی به این داستان داشت و گاهی دیده بودم بخش هایی اش را برای خود از حفظ می خواند... 

در جستجوهایم دیدم یکی از سایت هایی که اقدام به بازنشر آثار نویسندگان به صورت اینترنتی می کنند، این داستان را برای دانلود گذاشته اند. برای اینکه بتوانید از همه ی امکانات این سایت استفاده کنید به این آدرس بروید. و اگر فقط همین داستان را می خواهید به اینجا.

+ نوشته شده در  89/04/18ساعت 11:14  توسط   | 

حاتمي‌كيا: مردي پيدا شود «ميرمهنا»ي نادر ابراهيمي را بسازد

خبرگزاري فارس: ابراهيم حاتمي‌كيا پس از نمايش مستند «ريشه در خاك» گفت: فيلمنامه «ميرمهنا» واقعا فيلمنامه بسيار زيبايي درباره خليج فارس است و اميدوارم مردي پيدا شود كه اين سريال را بسازد.

به گزارش خبرنگار فارس، فيلم مستند «ريشه در خاك» به كارگرداني محمد خليل‌زاده عصر روز سه‌شنبه 18 خرداد همزمان با دومين سالمرگ نادر ابراهيمي در تالار بتهوون خانه هنرمندان به نمايش درآمد. 
در اين مستند برخي از چهره‌هاي فرهنگ و هنر همچون ابراهيم حاتمي‌‌كيا، اكبر زنجانپور، احمدرضا احمدي، انسيه شاه‌حسيني، مهري وداديان، كيومرث پوراحمد، راضيه تجار، شكور لطفي، پدرام اكبري، همسر و فرزندان و دوستان نادر ابراهيمي نقطه‌ نظرات خود را پيرامون اين نويسنده و كارگردان مطرح كردند. 

* نادر ابراهيمي به تمام معنا يك معلم اخلاق بود 

پس از نمايش اين فيلم نشست نقد و بررسي آن با حضور پدرام اكبري تهيه كننده و فيلمساز، عزيزالله حاجي مشهدي از همكاران نادر ابراهيمي در فيلم «آتش بدون دود» و محمد خليل‌زاده كارگردان مستند «ريشه در خاك» برگزار شد. 
حاجي مشهدي در اين نشست گفت: ما امروز چند تا آدم داريم كه درباره شاگردش بگويد من سرم را بلند كرده ام و او را ديدم. 
وي افزود: نادر ابراهيمي به تمام معنا يك معلم اخلاق بود و آن سال‌هايي كه براي تدريس به قم مي‌آمد فقط يك عبا و عمامه كم داشت. او يك قديس بود. 
وي با اشاره به يكي از صحنه‌هاي مستند كه در آن نادر ابراهيمي حسرت مي‌خورد حاتمي‌كيا به عنوان شاگردش فيلم «از كرخه تا راين» را ساخته، گفت: آن صحنه معناي واقعي غبطه است كه ابراهيمي مي‌گويد كاش من هم اين توانايي را داشتم كه اين فيلم را مي‌ساختم. 
حاجي مشهدي با اشاره به بعضي از نقطه‌ ضعف‌هاي مستند «ريشه در خاك» اظهار داشت: اين ضعف‌ها مانع از اين نمي‌شود كه بگويم در اين وانفسايي كه همه دنبال يك قران پول هستند كار آقاي خليل‌زاده ارزشمند است. 
حاجي مشهدي ادامه داد: نادر به تمام معنا يك انسان بود و امكان نداشت با او مواجه مي‌شدي و دست خالي برمي‌گشتي. 
وي با اشاره به خصلت آدم‌شناسي نزد نادر ابراهيمي به ذكر خاطره خود براي ورود به عوامل فيلم «آتش بدون دود» اشاره كرد و گفت: بهار سال 53 بود و من خودم را روز دوم كار به عوامل پشت صحنه معرفي كردم و به نادر ابراهيمي گفتم: دنبال كار هستم. او گفت: ما اينجا كارگر نمي‌خواهيم. به او گفتم: كارهاي سينمايي كرده‌ام. سوابق من را ديد و خيلي راحت مرا پذيرفت. دو هفته بعد از آن مدير صحنه يك سريال عظيم شدم. 

* مستند حسن فتحي درباره نادر در مرحله راف‌كات 

در ادامه اين نشست محمد خليل‌زاده كارگردان مستند طي صحبت‌هاي كوتاهي گفت: خوشحالم سينماي مستند توانست ابعادي از شخصيت نادر را به عنوان يكي از چهره‌هاي فرهنگ و ادب اين مملكت نشان بدهد. 
وي تصريح كرد: اميدوارم توانسته باشم به عنوان آينه‌دار شخصيت نادر ابراهيمي تصويري تمام قد از او نشان دهم. 
پدرام اكبري تهيه‌كننده سينما كه نقش مجري اين نشست را نيز ايفا مي‌كرد به ساخت فيلم مستند ديگري توسط حسن فتحي از زندگي و شخصيت نادر ابراهيمي اشاره كرد كه يك سال و نيم طول كشيده و هم‌اكنون در مرحله راف‌كات است و هنوز تقطيع نهايي آن به پايان نرسيده است. 
در ادامه پدرام اكبري از ابراهيم حاتمي‌كيا شاگرد نادر ابراهيمي كه در تالار بتهوون حضور داشت خواست دقايقي صحبت كند. 

* مردي پيدا شود «ميرمهنا» را بسازد 

حاتمي‌كيا ضمن عرض خسته‌ نباشيد به محمد خليل‌زاده بيان داشت: به نظرم در اين وانفسا كه كاري نيست كار آقاي خليل‌زاده ارزشمند است. 
وي افزود: ديشب با خانواده اين كار را مي‌ديدم كه در ميان ما هم نسل جوان بود و هم نسل كهنسال. من سلايقي دارم كه برخي صحنه‌ها براساس آن سلايق مي‌توانست نباشد. 
ابراهيم حاتمي‌كيا عنوان داشت: خليل‌زاده خامي كرد كه وارد اين حوزه شد چرا كه آن‌قدر نام نادر بزرگ بود كه همه ما از وارد شدن به اين عرصه در مي‌رفتيم البته اين رندي شرقي است و من بارها دوست داشتم درباره نادر حرف بزنم اما مي‌ترسيدم گوشه‌اي از كريستال وجودش را نگويم. 
كارگردان فيلم «از كرخه تا راين» كه همواره مورد تحسين نادر ابراهيمي بود افزود: موقع نمايش فيلم به تماشاچيان نگاه مي‌كردم. چشم‌ها همه به صحنه خيره بود و اين نشان از گيرايي كار داشت. اما با اين حال برخي از تروكاژ‌ها را نمي‌پسندم. 
وي از جملات اليكا دختر نادر ابراهيمي در پايان اين مستند به عنوان يكي از تكان‌دهنده‌‌ترين صحنه‌هاي فيلم براي خودش ياد كرد و گفت: تكرار چهره خندان آقاي زم در مراسم تشييع پيكر نادر ابراهيمي در اين مستند براي من ناخوشايند بود و مي‌توانست آن همه تصوير از تشييع جنازه نباشد. 
ابراهيم حاتمي‌كيا در ادامه به ذكر خاطره‌اي از نادر ابراهيمي و دلخوري او پرداخت و بيان داشت: قبلا كه در حوزه هنري بودم نادر ابراهيمي از من دلخور بود كه چرا مدير توليد سريال «ميرمهنا» شده‌ام. آخر سر فهميدم حوزه هنري خيلي مايل نيست آن را بسازد و من مي‌خواستم اين را به نادر ابراهيمي بگويم اما جرأت نمي‌كردم. 
حاتمي‌‌‌كيا در پايان خاطرنشان كرد: فيلمنامه «ميرمهنا» واقعا فيلمنامه بسيار زيبايي درباره خليج فارس است و اميدوارم مردي پيدا شود كه اين سريال را بسازد. 
فيلمنامه «ميرمهنا» نوشته نادر ابراهيمي با عنوان «برجاده‌هاي آبي‌ سرخ» در 5 جلد منتشر شده است و به گفته حاضران در اين نشست از گيرا‌ترين آثاري است كه مي‌تواند درباره خليج فارس ساخته شود. 

* شخصيتي جذاب‌تر از ميرمهنا درباره خليج فارس نيست 

در ادامه مراسم محمود اربابي فيلمنامه‌نويس نيز اظهار داشت: كار آقاي خليل‌زاده از يك واقعه و يك فرد مهم تاريخ فرهنگ كشور ساخته شده است و ماندگار خواهد شد حال ممكن است نقطه ضعف‌هايي داشته باشد. 
وي اضافه كرد: وقتي مي‌خواهيم راجع به يك شخصيت مهم فيلم بسازيم كارمان سخت مي‌شود و من احساس مي‌كنم نگاه تلويزيوني همراه آقاي خليل‌زاده بود. 
اربابي عنوان داشت: اين تصور در آقاي خليل‌زاده نبوده كه مي‌خواهد اتوبيوگرافي بسازد بلكه فكر مي‌كرده قرار است يك اثري بسازد كه مناسبتي پخش شود. 
اين تهيه‌كننده سينما با بيان اين كه نسبت به نادر ابراهيمي اداي دين مي‌كند و از كساني هستم كه همه كارهاي او را خوانده است، خاطرنشان كرد: سريال «ميرمهنا» بسيار جذاب و حماسي است و اگر بخواهيم درباره خليج فارس كاري بسازيم شخصيتي به اندازه ميرمهنا جذاب نيست. 
انتهاي پيام/ا

+ نوشته شده در  89/03/19ساعت 22:4  توسط   | 

پير روياهاي نادر


نگاهي به سه ديدار با مردي كه از فراسوي باور ما مي آمد

سعید کیائی

اين روزها مصادف است با سالگرد درگذشت نادر ابراهيمي؛ مردي كه بهراحتي نمي توان از كنار نام او و آثارش گذشت. نادر، بيش از آن كه يك نويسنده باشد، يك ايده پرداز است. بعد از آن كه خود را «ابن مشغله» و «ابوالمشاغل» مي خواند و زندگي نامه خود را مي نويسد، نگاه تيز و هنرمندانه خود را سوي شخصيت هايي مي گيرد كه تأثيرگذارترين آدم ها در رفتار فردي و اجتماعي زمانه خود بوده اند. نگاهي هرقدر گذرا به ابعاد مختلف فعاليت هاي او ـ اگر چه در فرصت اين متن نمي گنجد ـ نشان مي دهد كه او همواره به راهي رفته، كه مورد اعتماد و اعتقادش بوده و گام هايش را نيز مصمم برداشته است.

ابراهيمي در آخرين دهه آفرينش ادبي خود، نگاه ويژه اي به زندگي نامهنويسي داشته است. او پس از نوشتن دو جلد از زندگي نامه خود، زندگي «ملاصدرا» را با عنوان «مردي در تبعيد ابدي» و زندگي «امام خميني» را با عنوان «سه ديدار با مردي كه از فراسوي باور ما مي آمد» در دوجلد، و همينطور داستان بلند «بر جاده هاي آبي سرخ» را با نگاه به زندگي «ميرمهنا دوغابي»، دلاوري از خطه جنوب ايران كه مبارزاتي مقابل پرتقالي ها، انگليسي ها و اسپانيايي ها و هلندي ها انجام داده، آغاز كرده بود كه به پايان نرسيد و در نيمه راه متوقف شد.

نكته حائز اهميت درخصوص ادعاي نويسنده اين متن درباره مشخص بودن راه نادر ابراهيمي در انتخاب سوژه ها و شخصيت هايي كه قصد پرداختن به آن ها را دارد، اين است كه ابراهيمي بارها در مصاحبه هايي كه بعد از انتشار هر كتابي از اين دست انجام داده، خود، آن را متذكر شده است. او تحقيق درباره اين شخصيت ها را ـ كه هركدام، شخصيت هاي منحصر به فردي هستند ـ از سال ها قبل در نظر داشته و آغاز كرده است. همسر او درباره كتاب «سه ديدار...» كه به جنبه هاي مختلف شخصيت امام خميني پرداخته است، مي گويد: «نادر ابراهيمي از همان سال 1342 امام خميني را بهعنوان مبارزي واقعي و آشتي ناپذير مي دانست و از همان سال ها پيگير مبارزات ايشان بود

همچنين ابراهيمي خود در مقدمه كتاب بر جاده هاي آبي سرخ، از چگونگي شكل گيري ايده اين كتاب در ذهنش مي گويد و به شبي اشاره مي كند كه اسماعيل رايين درباره چنين شخصيتي در تاريخ مبارزات اين سرزمين سخن مي گويد. وي حتي درباره نوشتن از زندگي شيخ اشراق سهروردي نيز مي گويد كه قصد نوشتن داشته، ولي به دليل به جلو افتادن پروژه هاي مختلف ديگر از آن فاصله گرفته است.

با تمام اين تفاسير، منتقديني هستند كه نويسندگي نادر ابراهيمي را به دو دوره بعد و قبل از نوشتن كتاب «سه ديدار...» تقسيم مي كنند. اين عده كساني هستند كه بيشتر به محتواي داستان ايراد وارد مي كنند. آن ها همان افرادي هستند كه مي نويسند: «... اين كتاب در حالي چاپ شده كه نويسنده ادعا كرده است بقيه آن... كه هنوز نوشته نشده است، ارائه خواهد شد.» و نتيجه گيري كرده اند كه «علت عجله در چاپِ طرحي ناقص... براي خواننده نامعلوم است.» (1) اين در حالي است كه اين دسته از منتقدان هيچ مدركي ارائه نمي دهند كه نادر ابراهيمي طرحي براي نوشتن داستان نداشته است و بيماري نويسنده و ناتمام ماندن داستان، دليلي بر نداشتن طرح كامل داستان نيست. از سوي ديگر، نادر ابراهيمي در مقالات آموزشي خود همواره بر اين موضوع تأكيد دارد كه نويسنده ابتدا بايد طرح داستان را حتي اگر نه به صورت مكتوب، لااقل در ذهن داشته باشد.

اين بحث ها درباره ابراهيمي به جايي كشيده شد كه شبنم رضيئي در گفت وگويي با نادر ابراهيمي (2) از او مي پرسد، چرا ابراهيمي سبك داستان را براي اين اثر انتخاب كرده است؟ و ابراهيمي در جواب مي گويد: «شوخي مي كنيد يا جواب سئوالتان را مي دانيد و باز مي پرسيد؟ من داستان مي نويسم نه تاريخ. اعتقادي هم به تاريخ نويسي ندارم. تاريخ خيلي كه درست باشد، جزو مصالح كار داستان نويسان است؛ نه چيزي بيشتر. خيلي از تاريخ نويسان مرا مي خندانند، اما داستان اگر درست باشد، دنيا را زير و رو مي كند

انگار اين اتفاق بعد از اين داستان نادر ابراهيمي كه نيمهتمام مانده، افتاده است، چرا كه در برابر اين منتقدان، منتقدان ديگر قرار گرفتند و نوشتند: «سه ديدار، داستاني است حقيقي از زندگي مردي كه از فراسوي باور ما ميآمد و آنانكه طالب حقايق انساني هستند و نه واقعيت هاي صرفا تاريخي ـ كه از نظر نويسنده هميشه با خطر تحريف قلم به دستان مزدور مواجه است ـ مي‎‎توانند گمشده خود را در اين داستان بيابند. صحنههاي اين داستان، مربوط به دورهاي پرتلاطم و بحراني در تاريخ ايران است و قهرمان آن، كودكي است كه از همان ابتداي داستان مشخص ميشود تفاوت هايي با همسالان خود دارد. تلاش براي نشان دادن خصوصيات او با موفقيت روبه رو ميشود و در ماجراي دخالت او كه اكنون نُه سال بيشتر ندارد، در دعواي يك طرفه پسر يكي از خوانين محلي با كودكي نحيف و خردسال كه به ناحق كتك خورده است، به اوج ميرسد. در اين صحنه، او پسر خان را مجبور به معذرت خواهي از كودك ميكند. كشش و پردازش خوب شخصيت را بهخوبي ميتوان در اين صحنه مشاهده كرد، زيرا خواننده را هميشه منتظر و مشتاق صحنه بعد نگاه ميدارد تا ببيند در لحظه بعد چه پيش ميآيد.» (3)

نادر خود درباره سختي بعضي از بخش هاي داستان مي گويد: «اگر خواندنش مشكل است، فكر كنيد كه نوشتنش چقدر مشكل بوده و هست، قالب مشكل اما قالب زندگي است. هر قدر بخواهي با معني تر زندگي كني، زندگي كردن مشكل تر مي شود. مي دانيد كه خيلي ها فقط اداي زندگي كردن را در مي آورند، اما امام زندگي كرد و به زندگي معنا و اعتبار بخشيد. آسان است؟»(4)

وي همچنين در ادامه اين بحث به فصل هايي كه مراد و مريد با يكديگر گفت وگو مي كنند، اشاره مي كند و مي گويد: «جواب هاي پير روياي من، درست ترين جواب ها نيست، نرم ترين جواب ها است؛ جواب هاي يك شخصيت داستاني. خيلي ها درك نمي كنند و جيغ مي كشند كه جواب هاي ديگري هم وجود دارد. خب بدهيد! همه جواب هاي عالم را كه يكي از شخصيت هاي داستاني من نبايد بدهد...» (5)

از همين حرف نادر ابراهيمي و از اصرار و تكراري كه همواره او بر اين مسئله داشته است ـ كه داستان مي نويسد نه تاريخ ـ مي توان دريافت، ساده انگاراني كه به هر قيمت سعي در ايرادگيري بر داستان دارند، يا داستان را نمي شناسند و يا به درك عميقي از نگاه هنرمندانه ابراهيمي به زندگي امام و تاريخ نداشته اند. او دور از نگاه هايي كه تا آن روز، بر امام داشته اند به نگاه هاي امام توجهي خيره كننده دارد تا آن جا كه بحث را از كرامت هايي كه براي امام قائل اند، فراتر مي برد و مي كوشد براي جوان امروزي كه حتي بعد از رحلت امام به دنيا آمده است و مخاطب زندگي امام خميني به قلم ابراهيمي مي شود، شخصيتي دست يافتني بسازد تا جوانان به زندگي همواره در پي حقيقت سوق پيدا كنند.

او به حقيقتِ مبارزه عليه ظلم توجه مي كند و آن را زيبا و پرشور به تصوير مي كشد. اين رويكرد ابراهيمي را در تمام آثار او مي توان ديد و اين بي شك نشأت گرفته از روحيه سياسي انديش اوست كه خود در مقدمه داستان هاي كوتاهش پيش از اين نوشته است. (6) ابراهيمي خود ويژگي عمده اي براي اين اثر هرگز قائل نبود و معتقد بود كه بايد اين اثر تا پايان نگاشته شود. او اين اثر را اثري بسيار دشوار مي دانست و نوشتن آن را راه رفتن روي مو و كمرشكن مي ديد(7)

 

پي نوشت ها:

1. نادره عزيزنيك، معلق بين زندگينامه و داستان (نقد سه ديدار، جلد اول)

2. شبنم رضيئي، يك ديدار با خالق سه ديدار، گفت وگو با نادر ابراهيمي، نشريه سروش، شماره 954

3. علي آبادي، ديداري از سه ديدار، مجله انديشه صادق، شماره 1

4. شبنم رضيئي، يك ديدار با خالق سه ديدار، گفت وگو با نادر ابراهيمي، نشريه سروش، شماره 954

5. همان

6. سعيد كيايي، مرگ ماه در شب چهاردهم، همشهري داستان، كتاب آذر 1387، شماره 1

7. شبنم رضيئي، يك ديدار با خالق سه ديدار، گفت وگو با نادر ابراهيمي، نشريه سروش، شماره 954

+ نوشته شده در  89/03/18ساعت 22:34  توسط   | 

مستندی درباره ی زندگی نادر ابراهیمی

ریشه در خاک

سه شنبه - هجدهم خرداد 1389 - ساعت 6 عصر - خانه ی هنرمندان - تالار بتهون + نوشته شده در  89/03/13ساعت 2:44  توسط   | 

دور از خانه - کتاب صوتی

همان دوست داران کتاب و کتابخوانی که دوست دار نادر هم هستند کتاب دیگری از نادر ابراهیمی را به صورت صوتی منتشر کرده اند. 

ابنبار کتاب دور از خانه را از اینجا می توانید دانلود کنید.

پ.ن : اگر فایل مشکلی داشت حتمن اطلاع دهید تا برطرف شود.

+ نوشته شده در  89/03/12ساعت 17:42  توسط   | 

نامه‌ي دوم درباره‌ي سراي نادر ابراهيمي و بنياد او

به نام خدا

« ... من اگر وطنم را عاشقم،

خاک پرستی نیست،

دوست داشتن قدمگاه مردمی است

که سخت دوستشان دارم...»

از مصاحبه‌ی نادر ابراهیمی در سال 1374

 

 

سلام مهربانان

سپاسگزاریم که به پیاممان در مورد «سرای ابراهیمی» پاسخ دادید. دلگرممان کردید که تنها نیستیم، و این کار بزرگ با حمایت ایرانی و سازنده‌ی شما شدنی است. انشاالله

تأسیس بنیاد نادر ابراهیمی در حال طی مراحل قانونی و اداری است. به زودی به سئوالات و ابهامات شما در مورد خریداری ساختمان محل سکونت ابراهیمی و مشخصات آن پاسخ خواهیم گفت و اینکه حمایت‌های شما تحت نظارت بنیاد نادر ابراهیمی صرف خواهد شد.

شخصیت‌های زیر ،  برای حضور در هیئت موسس ، هیئت امنا  و هیات مدیره‌ی بنیاد موافقت خود را اعلام کرده اند‌:

سرکار خانم گیتی اسماعیلی (سرپرست مهد کودک فروغ و همراه نادر ابراهیمی در پژوهش‌های کودک شناختی)

آقای احمدرضا احمدی (شاعر نامدار ایران)

آقای مهندس احمد منصوری (مدیر انتشارات فرهنگان)

آقای حسن کیائیان (رئيس اتحاديه ناشران و مدیر نشر چشمه)

آقاي شهرام اقبال زاده (عضو شوراي كتاب كودك و نوجوان، دبير و سخنگوي انجمن نويسندگان كودك و منتقد، مترجم و پژوهشگر ادبيات كودك و نوجوان)

آقای محمودرضا بهمن پور (مدیر نشر نظر)

آقای حامد کنی (مدیرعامل انتشارات روزبهان، ناشر اختصاصی آثار نادر ابراهیمی)
آقای کیومرث پور احمد (کارگردان)

آقای کمال تبریزی (کارگردان)

آقای ابراهیم حاتمی کیا (کارگردان)

آقای عزیرالله حاجی مشهدی (منتقد فیلم و مدرس سینما)

آقای حسین اخوان طباطبایی (مدیر شرکت سِلفام)

آقای علی اصغر گلسرخی (رئیس هیئت مدیره شرکت تِه‌تيس)

آقای علیرضا زُهادی (مدیر و بنیانگذار جشنواره بین المللی فیلم تک، مدرس و محقق سینما)

آقای شکور لطفی (نویسنده‌ی کودک و نوجوان و کوهنورد )

آقای پدرام اکبری (مستند ساز)

و فرزانه‌ی ابراهیمی (همسر نادر ابراهیمی)

 

اعلام حمایت‌های خود را در مرحله‌ی اول با ارسال نام و تحصیلات و مهارت‌های خود به آدرس پست الکترونیکی نادر ابراهیمی كه در پايان اين نامه مي‌آيد بفرستید.

 دست با محبت‌تان را می فشاریم و می‌گوییم : عشق شما به ایران و اندیشه های پربار و نیک ایرانی جاودانه باد.

 

E-mail : info@naderebrahimi.info

فرزانه ابراهیمی

 و جمعي از علاقه‌مندان به نادر ابراهیمی


 براي ديدن نامه‌ي اول اينجا را كليك كنيد


____بازتاب اين نامه:

 

فرهنگ‌خانه، سياست روز، گل‌رنج‌هاي بودن، روزنامه‌ي جام جم،

+ نوشته شده در  89/01/18ساعت 11:11  توسط   | 

تنها صداست كه مي‌ماند!

به مناسبت تولد نادر اراهيمي

گيتي صفرزاده

آنچه در ادامه اين مطلب مي‌خوانيد، مصاحبه نيست، بلكه گفت‌وگوهايي مختلف و پراكنده است كه از لابلاي صحبتهاي ديدار گل‌آقا و نادر ابراهيمي در سال 1379 گلچين شده است. ماجراي ضبط اين گفت‌وگوها را يك‌بار در ويژه‌نامه‌اي كه مجله بچه‌ها...گل‌آقا براي نادر ابراهيمي منتشر كرد،‌ نوشتم: همراه گل‌آقا (كيومرث صابري‌فومني)، گلنسا و تعدادي از همكاران گل‌آقا براي ديدار و عيادت از نادر ابراهيمي به منزلشان رفته بوديم. دم در ورودي منزل كه رسيديم، گل‌آقا نگاهم كرد: ضبط‌ صوت را آورده‌ايد؟ با خوشحالي لبخند زدم: خيالتان راحت! وقتي وارد شديم و سلام و احوالپرسيهاي معمول انجام شد، دگمه ضبط را فشار دادم. وقتي براي اطمينان از چرخش ضبط از شيشه دريچه به داخل محفظه نگاه كردم، نفسم بند آمد. نوار كاست را فراموش كرده بودم! همسر مهربان نادر ابراهيمي وقتي رنگ پريده مرا ديد، خيلي آرام و بيصدا برايم يك نوار كاست آورد. با قدرداني نگاهش كردم. نوار را داخل ضبط گذاشتم، با اعتماد به نفس جلو رفتم و دگمه را جهت ثبت مكالمات در تاريخ فشار دادم. زيرچشمي نگاه كردم، نوار نمي‌چرخيد. دوباره امتحان كردم، ضبط صوت كار نمي‌كرد. باتريهايش را جابجا كردم، حتي چند بار توي سرش زدم اما هيچ فايده‌اي نداشت. گل‌آقا زيرچشمي نگاهم مي‌كرد. لبخند زدم. آخر، كار ديگري نمي‌توانستم بكنم! اما فرشته خانه نادر ابراهيمي ـ كه همواره مراقب همه چيز بود ـ بلافاصله ضبط قديمي خانه را برايم آورد. و اين‌چنين شد كه با گرفتاري زياد و كيفيت نامناسب، بخشي از اين گفت‌وگوها را ضبط كردم!

+++

گل‌آقا: شما هم آتش بدون دود را نوشتيد هم از روي آن فيلم ساختيد...

ابراهيمي: بله، البته دو جلدش را...

گل‌آقا: شايد اولين فيلمي بود كه من پشت‌صحنه‌اش را هم ديدم. درسته؟

ابراهيمي: بله، درسته... اسمش آن روي سكه بود كه بعد شد پشت صحنه.

گل‌آقا: شما از اين فيلم راضي شديد؟ رمان بايد شما را راضي كرده باشد، فيلم چطور؟

ابراهيمي: در آن شرايط كه فيلم تميز ساختن خيلي مشكل بود، بله، ساختش برايم خيلي خشنودكننده بود؛ بخصوص كه با پولي ناچيز آن را ساختم. تركمن صحرايي‌ها خيلي كمك كردند. نيروي انساني به ما دادند، 200 اسب سوار مي‌خواستيم كه در اختيارمان قرار دادند، تا آن‌ وقت هم اجازه نداده بودند در آن منطقه فيلمبرداري بشود. بله... خيلي كار شگفت‌انگيزي بود؛ مخصوصاً در آن شرايط كه فساد گلوي سينماي ايران را گرفته بود. در اين فضا آتش بدون دود يك فيلم طاهر بود... ما آنجا مهمان هم مي‌پذيرفتيم مشروط بر اينكه به اندازه هزينه خودش، كار كند. هركس كه مي‌آمد درست به اندازه هزينه‌اي كه ايجاد مي‌كرد، بايد كار مي‌كرد. بعضي‌ها نقش بازي مي‌‌كردند، بعضي‌ها ديوار مي‌ساختند، بعضي‌ها نظافت مي‌كردند و آب مي‌آوردند...

گل‌آقا: بعضي‌ها هم سيلي مي‌زدند [خنده مهمانان و ميزبانان!].

ابراهيمي: جمشيد آريا هم آمد و يك چاه برايمان ساخت. آنجا محل ورزش كوچكي همراه با دوش آب هم ساختيم كه اسمش را گذاشته بوديم باشگاه. چهار ـ پنج نفر از گردن‌كلفتهاي سياهي لشكر روزها مي‌رفتند آنجا، ميل و كباده مي‌گرفتند. كتابخانه و ميز پينگ‌پونگ و تور بسكتبال هم داشتيم. حتي گفتم كارگاه سفالگري بزنند، دو تا تار بخرند و يكي از اينها به بقيه كار ياد بدهد كه البته نشد. چون همان زمان طرح هامي و كامي تصويب شد. من كار را سپردم به كسي كه الان كارگردان معروفيه و خودم آمدم. كيومرث پوراحمد دستيار ششم من بود. ولي بقيه را پشت سرگذاشت و شد دستيار اول. بعد كار را دادم دست او تا آنچه را كه مانده بود بگيرد.

گل‌آقا: فيلم هامي و كامي خيلي لطيف بود.

ابراهيمي: يك نفر برايم نامه نوشته بود كه چرا قهرمانهاي شما از شمال شكل مي‌گيرند، حوادث شمالي‌اند، آدمها شمالي‌اند و همه خوي و خصلت شمالي دارند. ايران كه فقط شمال نيست آقا! كردستان را هم ببين، لرستان را هم ببين. من هم جواب دادم كه: چشم... يك دفعه پاشو بيا اينجا چون اين رماني كه الان دستم هست، يك شخصيت دارد كه دور ايران مي‌گردد. ولي بعد متوجه شدم مثلاً تا صفحه صد رمان، هنوز تو شماله!

گل‌آقا: شما اهل گرگان بوديد و گرگان هم به نوعي شمال است ديگر! در دوره جواني هم كه خاطرات آدم شكل مي‌گيرد، آنجا زندگي مي‌كرديد.

ابراهيمي: بله، من دوران نوجواني‌ام در گرگان بودم. بعد آمدم تهران و دوباره برگشتم گنبد و آنجا شدم كمك كارگر تعميرگاه سيار. ته ميله جوش را مي‌گرفتم و لاستيك را هل مي‌دادم كه برود زير كمباين.

[در ادامه، بحث به نحوه شكل‌گيري داستان آتش بدون دود مي‌رسد]

ابراهيمي: سي سالم بود. داشتم با ميني‌بوس مي‌رفتم صحرا كه آدم غولي كنار من نشسته بود و يك پاكت هم دستش بود. به من تعارف كرد گفتم: نمي‌خورم. سر حرف باز شد و گفت: من دكتر هستم. وقتي رسيديم گنبد گفت: پياده شو، يكي ـ دو ساعت پيش ما بمان. گفتم: نه كار دارم. ولي اصرار كرد و من هم بالاخره پياده شدم. رفتم و ديدم دو ـ سه نفر تخته‌نردباز قهار تركمن نشسته‌اند تو اتاق انتظار و منتظرش هستند. اين يك اتاق انتظار بود، يك اتاق انتظار هم داشت كه بيمارها آنجا نشسته بودند. ما را برد اتاقش، لباسش را كند، بلوزش را پوشيد، بعد يكي از آنها را صدا كرد. من خيال كردم يكي از مريضها را صدا كرد. بعد معلوم شد طرف از تخته‌نردبازها بوده. نشست و يك دست تخته‌نرد زد و بعد مريض را صدا كرد. ضمن اينكه با مريض حرف مي‌زد از من پرسيد: تو پدر مرا مي‌شناسي؟ گفتم: نه! گفت: چطور؟ خيلي معروفه كه... شش انگشتي! گفتم: اسمش را تا حالا نشنيدم. گفت: داستانش اين بوده كه شش تا برادرش را برد براي دزديدن سولماز و هر شش نفر را به كشتن داد و خودش تنهايي با سولماز برگشت. گفتم: چطوري با سولماز برگشت؟ همه را كه كشتند. گفت: هان! سولماز پشتش نشسته بود. اين را گفت و ما پا شديم آمديم و همين شد اساس آتش بدون دود.

[در ادامه موضوع بحث به هفته‌نامه گل‌آقا كشيده مي‌شود]

ابراهيمي: وقتي گل‌آقا درمي‌آيد من از همه مي‌پرسم امروز گل‌آقا را ديديد؟ چون خيلي حرف دارد... حتي گاهي حرفي كه در آن هست از خنده‌اش بيشتر مي‌شود. فعلاً كه گل‌آقا مرا از مطالعه روزنامه‌هاي ديگر بي‌نياز كرده. يكي از بازيهاي دلنشين‌تان اين ستون مطبوعاتي است كه خبرهاي كوتاهي از مطبوعات با يك جواب در آن مي‌آيد.

گل‌آقا: ستون انگولك به جرايد است.

ابراهيمي: بخصوص وقتي به جاي اسم نشريه سه نقطه مي‌گذاريد... چون اين روزها همه روزنامه‌ها از بالا تا پايين سه نقطه‌اند و هويت و ماهيت ندارند.

گل‌آقا: من از همكارانم كه اينجا هستند خواهش مي‌كنم اين بخش از حرف نادر ابراهيمي را بعد از من چاپ كنند، آن دستخط مرا هم چاپ كنيد كه گفتم چرا گاهي بايد به جاي اسم روزنامه‌ها سه‌نقطه گذاشت. من به نادر ابراهيمي توضيح نداده بودم كه چه هدفي داريم. من مي‌دانستم اين نكته جايي گرفته مي‌شود. اين كار را شما بعد از من وظيفه داريد.

ابراهيمي [خطاب به همسرش]: اين «بعد از من» مي‌بينيد چه اصطلاح خوبيه؟ آن وقت شما بگوييد چرا تو همه‌اش مي‌گويي بعد از من!

گل‌آقا: اينها ياد گرفته مي‌شود، در بيست سال آينده اينها را ياد مي‌گيرند. چون خيلي چيزها را الان نمي‌توان گفت...

+ نوشته شده در  89/01/15ساعت 22:1  توسط   | 

تدريس‌هاي آقاي ابوالمشاغل

 

سعید کیائی

______________________

دو كتاب نادر ابراهيمي، كه درباره‌ي زندگي‌نامه‌اش نوشته – ابن مشغله و ابوالمشاغل – را نگاه مي‌كنم، كه ببينم چه چيزي يا چه چيزهايي از تدريس‌هايش نوشته، مطلب دندانگيري نمي‌بينم، تعجب مي‌كنم، و اطمينان مي‌كنم به اينكه نادر در اين دو كتاب راجع به شغل‌هايش، يعني كارهايي كه انجام داده تا به ازايشان درآمدي داشته‌ باشد نوشته. ... و معلمي، مثل همه‌ي معلم‌هاي ديگر انگار براي او بيشتر عشق بوده، دوست داشتني كه گاهي هم درآمدي برايش داشته. خدا را چه ديدي؟ شايد اگر قسمت سوم اين دو كتاب را مي‌نوشت، اشاره‌اي هم به تدريس‌هايش مي‌كرد.

تنها نكته‌هاي مهمي كه درباره‌ي تدريس‌هاي او در «ابوالمشاغل»، پيدا كردم به صفحات 240 به بعد اين كتاب 248 صفحه‌اي مي‌رسد، اولين سطر‌هاي او در اين باره فرضيه‌ام را قطعيت مي‌بخشد او بعد از اينكه راجع به رابطه‌اش با مذهب مي‌نويسد مي‌گويد : « ... در سال‌هاي بعد از انقلاب، اين اعتقاد همه سويه و تا حدي تعصب آميز به فرهنگ اسلامي باعث شد كه به دعوت حوزه‌ي علميه‌ي قم براي تدريس هنر، ادبيات، و به خصوص سينما، نه فقط رضامندانه، بل شادمانه و جستجوگرانه پاسخ موافق بدهم. بي‌پروا بگويم كه حدود دو سال تدريس در حوزه‌، براي من تدريس نبود؛ بلكه بسيار بيش از آن تحصيل بود، و شناخت، و كشف و شهود، و آشنايي، و دوستي، و از نو جان گرفتن... حُسن بزرگ تدريس در حوزه‌ اين بود كه از نظر مادي بسيار شبيه مشاورت وزارت بود و سرپرستي سازمان داوطلبان هلال احمر...»

 اين اولين باري است كه ابراهيمي خود مي‌گويد كه تدريس داستان نويسي و ديگر حرفه‌هايش را كرده است. ابراهيمي در جاي ديگر اين كتاب، درباره‌ي بخش ديگر تدريس‌هايش كوتاه و گذرا مي‌گويد :«بچه‌هاي سپاه، اصولا داستان ديگري بودند ـ و هستند، كه به اين سادگي‌ها نمي‌توان «چه بودنشان» را گفت و نشان داد.» ابراهيمي در همان سال‌ها به دعوت از بچه‌هاي سپاه كلاس‌هاي تحليل فيلم و فيلمنامه نويسي براي آنها مي‌گذارد، اين دومين دوره‌ي تدريس‌هاي ابراهيمي است كه در همان دهه‌ي 60 اتفاق مي‌افتد.

ابراهيمي در دهه‌ي هفتاد بيش از پيش به تدريس مي‌پردازد، چنانكه در پايان كتاب «ابوالمشاغل» مي‌نويسد :«درباب تنها شغلي كه اكنون به آن مشغولم، يعني چند ساعت تدريس، حرف بسيار دارم، و شايد حرف‌هايي شنيدني و متفاوت؛ اما اينجا، در اين كتابك، ديگر خيال ندارم در اين باره حرفي بزنم.»

او همانطور كه خودش نوشته در سال‌هاي دهه‌ي 60  با تدريس براي بعضي از طلبه‌هاي حوزه‌ي علميه‌ي قم كلاس‌هاي داستان نويسي و فيلم‌نامه نويسي و كارگرداني‌اش را آغاز مي‌كند، بعد از مدتي از سوي سپاه دعوت به تدريس مي‌شود و قبول مي‌كند، در آنجا نيز مدتي به تحليل فيلم و فيلم‌نامه نويسي مي‌پردازد و در دهه‌ي 70 به اوج مي‌رسد. او در اين دهه، طبق تحقيق‌هاي من براي شناختنامه‌ي او، به جز كلاس‌هاي حوزه‌ي هنري كه در بخش‌هاي مختلف برگزار مي‌شد دوره‌هاي تدريس در مدرسه‌ي عالي تلويزيون، دوره‌هاي مختلف فارسي نويسي براي مديران تلويزيون نيز برگزار مي‌كرد.

او از يكي دوسال پيش از انقلاب بعد از ظهرهاي سه شنبه را زمان مناسبي براي قرارهايش انتخاب كرد و تا سال‌هاي پيش از بيماري‌اش پذيراي دانشجويان، هنرمندان، و دوستدارانش بود، و در خلال آنها به دوستداران نويسندگي به طور كارگاهي تدريس مي‌كرد.

شايد اگر پيشينه‌ي تدريس كارگاهي داستان نويسي را پيگيري كنيم مي‌بينيم كه اولين بارها نادر ابراهيمي نام كلاس‌هاي داستان نويسي خود را با اين نام خواند و در روش تدريسش اين متد را به كار برد.

ابراهيمي در سال‌هاي پيش از بيماري همانطور كه در «ابوالمشاغل» نوشته‌ است دوست داشته تدريس را رها كند و به نوشتن كتاب‌هايي درباب داستان نويسي بپردازد، تا افراد بيشتري بتوانند از تجربيات او استفاده كنند. او اين كتاب‌ها را كه پيش بيني مي‌كرد حدود 17 جلد باشند آغاز مي‌كند و دو كتاب «براعت استهلال» و «لوازم نويسندگي» را منتشر مي‌كند. اما باقي كتاب‌ها ناتمام مي‌ماند.

ابراهيمي در باره‌ي تدريس‌هايش در صفحه‌ي 245 «ابوالمشاغل» مي‌گويد : « ... اينك اميدوارم شهامت اين را يافته و داشته باشم كه هرچه زودتر، تدريس را نيز رها كنم و به تمام معني خانه نشين شوم... اگر قرار بر اين باشد كه اين شناس، كار ايران شناسي نكند، عكاس، عكس نگيرد، فيلمساز، فيلم نسازد، فيلمنامه نويس، فيلمنامه ننويسد، بهتر آن است كه چنين كسي، درس ايران شناسي و فيلمسازي و فيلمنامه نويسي هم ندهد، چرا كه عمل، معيار دانستن است...»

______________________________________

منتشر شده در پنجمین شماره همشهری داستان / اسفند ماه 1388

+ نوشته شده در  88/12/11ساعت 22:45  توسط   | 

تقدير ويژه جشنواره از نادر ابراهيميبراي تقدير از «نادر ابراهيمي»، «سيروس الوند» كارگردان سينما به دعوت مجري مراسم به روي صحنه آمد.
الوند جايزه ويژه‌اي را از سوي جشنواره فيلم فجر به همسر نادر ابراهيمي نويسنده فقيد اهدا كرد.
سيروس الوند در اين مراسم گفت: دهه چهل دهه مهمي براي سينما و ادبيات است و ابراهيمي فعاليت خود را از اين دهه آغاز كرد و آثار تاثيرگذاري را براي مخاطبان به نگارش درآورد.
همسر نادر ابراهيمي در اين مراسم از تقدير ويژه جشنواره، تشكر كرد.

+ نوشته شده در  88/11/14ساعت 22:33  توسط   | 

تکنیک های روایت در آثار داستانی نادر ابراهیمی

      مريم اسديان پروژه‌ي فوق ليسانس خود در رشته‌ي ادبيات را با موضوع "تکنیک های روایت در آثار داستانی نادر ابراهیمی" با موفقيت پشت سر گذاشته است. او مقاله‌اي از پروژه‌ي پايان تحصيلات خود را در وبلاگش گذاشته كه در ادامه بخشي از آن را مي‌خوانيد و مي‌توانيد تمام آن را در وبلاگش مطالعه كنيد : 

"درک این امر که زندگی انسان از منطق داستانی تبعیت می­کند نه از منطق علّی معلولي، نوعی فهم  روایتی است که موجب می­شود آدمی‏ بداند چطور یک رخداد به رخداد دیگر می­انجامد، بنابراین ساختارهای روایی در همه جا حضور دارند، فرانک کرمود  گفته است که وقتی می­گوییم ساعت تیک ـ تاک می­کند، به این صدا ساختار داستانی می­دهیم، بین دو صدایی که از لحاظ فیزیکی هیچ تفاوتی با هم ندارند فرق قائل می­شویم تا تیک آغاز باشد و تاک پایان. این تیک تاک الگویی است که آن را طرح داستانی می­نامیم. (1)

بنابراین با مطالعه­ی روایت در داستان به خوبی می­توان مفهوم پیرنگ،‌ انواع راوی و نیز تکنیک­های به کار گرفته شده در بیان  و گفتمان داستان را دریافت. در هر داستان ساختمان پیرنگ و ارتباط میان اجزا آن، نوع و شیوه­­ی روایت را تعیین می­کند. تقسیم انواع پیرنگ به باز و بسته،‌ اپیزودی، ناهنجار، نامنسجم و ... منجر به شکل­گیری الگوهای روایت می­شود. پیرنگی که مطابق تعریف ارسطو، از آغاز، میان و پایان مشخصی برخوردار است و ترتیب زمانی رویدادهای منظم و یک راوی بیرونی که بر اعمال اشخاص داستان نظارت دارد، روایتی را می­سازد که آن را الگوی کلاسیک یا ارسطویی (مختص آثار قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم) می­نامیم.

از سویی دیگر آنگاه که نویسنده، عمل روایت را بر عهده­ی پرسوناژها می‏گذارد و با ارائه‏ی صحنه‏ی نمایشی از روایت چکیده و بازگویی مستقیم دوره‏ی کلاسیک فاصله می‏گیرد به روایت مدرن نزدیک    می­شود. توجه به مساله‏ی زمان و نیز عمل ذهن، با شروع مدرنیسم در اروپا و تحت تأثیر نظریات فیلسوفانی چون برگسون و هایدگر وارد جهان داستان شد.

هم‏چنین کسانی مانند" ... (ادامه‌ي مطلب)
+ نوشته شده در  88/08/29ساعت 15:43  توسط   | 

يك قصه‌ي قديمي و معمولي بعد از سي سال


+ نوشته شده در  88/07/07ساعت 0:10  توسط   | 

"سه دیدار با مردی که از فراسوي باور ما می‌آمد" تجدیدچاپ می‌شود

کتاب "سه دیدار با مردی که از ماورای ذهن ما می‌آمد" نوشته زنده‌یاد نادر ابراهیمی پس از کش و قوسهای فراوان بالاخره در انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب "سه دیدار با مردی که از ماورای ذهن ما می‌آمد" که نادر ابراهیمی آن را در بین سالهای 75 تا 77 نوشت شامل تجربیات شخصی این نویسنده از دیدار با امام خمینی (ره) است که جلد اول آن توسط حوزه هنری برای نخستین‌بار در  سال 77 منتشر شد . سپس جلد دومش انتشار یافت اما جلد سوم آن منتشر نشد و به مرور با تجدید چاپ نشدن آن دو جلد این کتاب نایاب شد تا جایی که فرزانه منصوری همسر نادر ابراهیمی در گفتگویی در سال 87 اعلام کرد که این کتاب آنقدر نایاب است که خود وی نیز تنها جلد دوم آن را دارد.

در همان روزها حمزه‌زاده مدیر انتشارات سوره مهر در گفتگو با یکی از خبرگزاریها درباره تجدید چاپ این کتاب گفت:  جلد سوم این کتاب هیچوقت تحویل ما داده نشد و آن دو جلد هم در دوره قبلی مدیریت حوزه هنری منتشر شده است. 

وی ادامه داد: ما یکسال پیش امتیاز این کتاب را به خانواده مرحوم ابراهیمی واگذار کردیم که به هر ناشری که می‌خواهند بدهند. بنابراین ما کتابی از مرحوم ابراهیمی را معطل نگذاشته‌ایم. 

این سخنان در آن روزها با واکنش جلال فهیم هاشمی مدیر انتشارات روزبهان (ناشر آثار نادر ابراهیمی) روبه رو شد و وی در گفتگو با همان خبرگزاری گفت: هنوز امتیاز این کتاب در دست حوزه هنری است و انتشارات سوره مهر باید تکلیف این کتاب را مشخص کند. 

وی افزود: ما به واسطه آشنایی چهل ساله با مرحوم ابراهیمی مایلیم که تمامی آثار این نویسنده را منتشر کنیم اما چاپ کتاب "سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می آمد" منوط به همکاری انتشارات سوره مهر و همسر نادر ابراهیمی است. 

از سوی دیگر فرزانه منصوری نیز در گفتگویی سخنان حمزه‌زاده را تایید کرده و گفت: مدتها است که حوزه هنری امتیاز چاپ این کتاب را لغو کرده و این کتاب به انتشارات روزبهان سپرده شده است، اما آقای هاشمی هنوز تصمیم به انتشار آن نگرفته است.

حال با گذشت یکسال از آن واکنشها و گفتگوها پیگیری خبرنگار مهر حاکی از این است که کتاب "سه دیدار با مردی که از ماورای ذهن ما می‌امد" درباره رهبر فقید انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) نوشته نادر ابراهیمی بالاخره با همت انتشارات سوره مهر برای اینکه این کتاب ارزشمند بار دیگر در اختیار علاقمندان به بنیانگذار انقلاب و همچنین نادر ابراهیمی قرار گیرد تجدید چاپ می‌شود.

این کتاب که در حال حاضر مراحل فنی را پشت سر می‌گذارد به زودی زیرچاپ می‌رود تا در 2500 نسخه و در دو جلد در اختیار علاقمندان قرار گیرد.

+ نوشته شده در  88/06/08ساعت 23:39  توسط   | 

آثار منتشر نشده نادر ابراهیمی کتاب می‌شوند

همسر زنده‌یاد نادر ابراهیمی از انتشار آثار منتشر نشده این نویسنده فقید خبر داد.

فرزانه منصوری در گفتگو با خبرنگار مهر،  با اعلام این خبر گفت:  نادر کارهای منتشر نشده فراوانی دارد که بسیاری از آنها ناتمام مانده است. باید این کارهای منتشرنشده را از قفسه‌های اتاق کار او بیرون بکشیم و پس از تصحیح و آماده‌سازی به ناشر بسپاریم.

وی ادامه داد: بسیاری از کارهای ابراهیمی هنوز ناتمام مانده و من از آن جهت که مخاطب دچار سردرگمی و تعلیق نشود در فکر این هستم که نویسنده معتمدی پیدا شود و با در اختیار دادن مصالح و مواد خام داستانی از او بخواهم که نگارش این آثار را به پایان ببرد.‌

همسر نادر ابراهیمی در ادامه تصریح کرد:‌ این آثار منتشر نشده و دست‌نویس شامل داستان‌هایی در حوزه بزرگسال و کودک است. تعدادی از این کتاب‌های کودک حتی تصویرگری هم شده‌اند.‌ باید در وهله اول این آثار را اولویت بندی کنیم و سپس به آماده‌سازی آنها برای چاپ همت گماریم.

وی در پاسخ به اینکه چه زمانی برای آماده‌سازی و چاپ این کتابها اقدام خواهد شد اظهار داشت: ما از سال گذشته که نادر به سفر آخرت رفته حتی یکروز هم متوقف نشدیم و بیکار ننشستیم. در ابتدا باید بنیاد نادر ابراهیمی تشکیل شود و منزل این هنرمند به یک محل فرهنگی بدل شود. پس از آن ما در راستای انتشار آثار ابراهیمی اقدام خواهیم کرد.

منصوری گفت: پنج کتاب "داستانهای انقلاب برای کودکان" که نادر ابراهیمی آنها را سالها پیش نوشته است از سوی انتشارات سوره‌مهر تجدید چاپ خواهند شد. نادر در این 5 جلد به تشریح وقایع پیش از انقلاب و ابتدای انقلاب برای کودکان پرداخته است.

تجدید چاپ کارهای ابراهیمی توسط نشر روزبهان

به گزارش خبرنگار مهر، تعداد زیادی از آثار زنده‌یاد نادر ابراهیمی نیز از سوی نشر روزبهان طی ماه گذشته تجدید چاپ شده‌ و یا به زودی روانه بازار کتاب خواهند شد.

کتابهای "بر جاده‌های آبی سرخ" (چاپ سوم)، "مردی در تبعید" (چاپ ششم)، "یک عاشقانه آرام" (چاپ سیزدهم)، "هزارپای سیاه" (چاپ ششم)، "رونوشت بدن اصل" (چاپ پنجم)، "افسانه باران" (چاپ سوم)، "انسان، جنایت، احتمال" (چاپ سوم)، "خانه‌ای برای شب" (چاپ سوم)، "آتش بدون دود" (چاپ نهم) و "چهل نامه کوتاه به همسرم" (چاپ یازدهم)‌  از این نویسنده فقید منتشر و به بازار عرضه شده‌اند.

چاپ ششم کتاب "آرش در قلمرو تردید" نیز زیر چاپ است. همچنین قرار است کتابی از جملات قصار نادر ابراهیمی (که از آثارش استخراج شده) در قالب کتابی مجزا منتشر شود.

 مجموعه سه کتاب عاشقانه "یک عاشقانه آرام"، "بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم" و "چهل نامه کوتاه به همسرم" نیز با قطع و طرح جدید از سوی انتشارات روزبهان منتشرمی شود.

+ نوشته شده در  88/05/14ساعت 22:58  توسط   | 

رمان ايراني با «آتش بدون دود» آغاز مي‌شود

مراسم يادبود نخستين سالگرد درگذشت نادر ابراهيمي روز چهارشنبه (20 خردادماه) در خانه‌ي هنرمندان ايران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، شكور لطفي در اين مراسم در تبيين انديشه‌هاي سياسي و مردمي نادر ابراهيمي گفت: به شهادت نوشته‌ها و نحوه‌ي زندگي‌اش سياسي بود. او حتا اجازه‌ي فعاليت حداقلي اقتصادي فرهنگي نداشت و مغازه‌اش را مي‌بستند و اين را در نوشته‌ها‌يش تأييد مي‌كند. نويسنده به جامعه و افراد انساني احترام مي‌گذاشت و اين احترام در آثارش مشهود است. براي او كودكان جايگاه ويژه‌اي داشتند. او معتقد به هدفمند بودن است و هدفمند بودن را داشتن جهان‌بيني مي‌داند كه ناگزير آن را در پيوند با سياسي بودن مي‌داند.

وي در ادامه به اهميت زن در آثار و نگاه نادر ابراهيمي پرداخت و در بخشي ديگر از سخنانش يادآور شد: نادر نويسنده را فردي سياسي مي‌داند؛ زيرا ناگزير در اعتراض و انتقاد به قدرت رفتار مي‌كند.

همچنين در اين مراسم، فيلمي از سخنان اكبر رادي درباره‌ي نادر ابراهيمي پخش شد كه اين نمايش‌نامه‌نويس فقيد در آغاز به نخستين آشنايي‌اش با ابراهيمي در سال‌هاي دهه‌ي 40 در كلاس درس زيبايي‌شناسي اشاره كرد و در ادامه به مرور خاطرات گروه طرفه پرداخت كه در سال 40، اكبر رادي به همراه احمدرضا احمدي، اسماعيل نوري علا، مسعود كيميايي و نادر ابراهيمي در اين جمع گرد هم مي‌آمدند و آثار يكديگر را در نشست‌هايي مورد نقد و بررسي قرار مي‌دادند.

رادي از نادر ابراهيمي به عنوان محور گروه طرفه ياد كرد و او را وفادارترين فرد به حلقه‌ي طرفه دانست كه سال‌ها پس از كم‌رنگ شدن فعاليت آن جمع، ابراهيمي همچنان آثارش را با نام طرفه منتشر كرد.

اكبر رادي در اين فيلم گفت: نادر ابراهيمي فرهنگ ادبي‌ ما را بسيار غني كرده است. او از معدود نويسندگاني است كه كلمات را در جاي خود به كار مي‌برد و از اين طريق، به زبان معاصر خدمت بزرگي كرد.

وي نادر ابراهيمي را در حوزه‌ي حماسه‌نويسي هم‌شأن گوگول - پدر حماسه‌سرايي روس - دانست و همچنين از او به همراه صمد بهرنگي به عنوان آغازگر ادبيات كودك ياد كرد و افزود: نادر ابراهيمي از پيشگامان بزرگ قصه‌ي كودكان است. او ذهنيتي كودكانه و ساده دارد؛ در عين ‌حالي كه پيچيدگي‌هاي خاص خودش را دارد، سعي مي‌كند به دنياي كودكان نزديك شود.

پخش نماآهنگ هجرت و ترانه‌اي به نام نادر ابراهيمي نيز در بخش ديگري از اين مراسم انجام شد.

همچنين اظهارات توران ميرهادي درباره‌ي نادر ابراهيمي نمايش داده شد. او به انتخاب كتاب نادر ابراهيمي در سال‌هاي دهه‌ي 40 از سوي شوراي كتاب كودك به عنوان اثر برگزيده اشاره كرد و با اشاره به عشق و علاقه‌ي ابراهيمي نسبت به ايران، از او به عنوان نويسنده‌اي بزرگ در كنار بزرگان ادبيات جهان ياد كرد و گفت: ما در آثار او شاهد تجربه‌هاي ناب ادبيات كودك هستيم و از همين‌روست كه آثارش ماندگار است.

فيلم سخنان احمدرضا احمدي درباره‌ي نادر ابراهيمي هم پخش شد. او نيز مانند اكبر رادي به مرور خاطرات گروه طرفه پرداخت و به ادامه‌ي آشنايي و رفاقتش با نادر ابراهيمي در سال‌هاي بعد از انقلاب اشاره كرد و گفت: من 14-15 قصه‌اي را كه در سال‌هاي بلافاصله پس از پيروزي انقلاب اسلامي نوشتم، مديون نادر ابراهيمي هستم و همه‌اش تشويق‌هاي او بود كه مرا در انجام و ادامه‌ي اين كار سر شوق مي‌آورد.

احمدي افزود: او به ادبيات كودك ما، به رمان و ادبيات بزرگسال و همچنين به زبان فارسي خدمت كرد و به اعتقاد من، رمان ايراني با رمان «آتش بدون دود» نادر ابراهيمي آغاز مي‌شود؛ نه با «شوهر آهوخانم» علي‌محمد افغاني.

اين شاعر تصريح كرد: تا قبل از اين‌كه نادر كار نوشتن قصه‌ براي كودكان را شروع كند، كارهايي كه انجام مي‌شد، به شكل تفنني بود. او بود كه به همه‌ي ما ياد داد چطور براي كودكان بنويسيم.

احمدي يادآور شد: چند نسل با كتاب «بار ديگر شهري كه دوست مي‌داشتم» نادر زندگي كرده‌اند و به اعتقاد من، او كار خودش را كرده است و با همين يك كتاب هم قصه‌نويس بزرگي است.

پخش فيلمي از نادر ابراهيمي كه در آن درباره‌ي اهميت و جايگاه زن سخن مي‌گفت و همچنين نمايش فيلمي از پشت صحنه‌ي فيلم سينمايي «روزي كه هوا ايستاد» به كارگرداني او، از ديگر بخش‌هاي اين مراسم بود.

همچنين عباس محمدي - از دوستان كوهنورد نادر ابراهيمي - به مرور خاطرات مشتركش با او در كوهنوردي پرداخت و از اين نويسنده به عنوان يك طرفدار محيط زيست ياد كرد.

در ادامه، اكبر عالمي - مدرس سينما - درباره‌ي فعاليت‌ سينمايي ابراهيمي سخن گفت و از اين نويسنده و فيلم‌ساز به عنوان كسي ياد كرد كه الهام‌بخش يك نسل بود و در ادامه به مرور خاطرات مشتركش با ابراهيمي پرداخت.

در اين مراسم همچنين اعلام شد كه در سال‌هاي آينده، مراسم يادبود نادر ابراهيمي از سوي خانواده‌اش در روز تولد او در فروردين‌ماه برگزار مي‌شود.

+ نوشته شده در  88/03/22ساعت 12:36  توسط   | 

يك سال

چه كسي از پس كدام لحظه‌ي تاريخ خواهد ايستاد تا صدا بلند كند و بگويد : و اين‌ زمان مرد ديگري برخواست...؟ يك‌سال صبر كرديم، صداي كسي نيامد، پيري از دور مي‌گويد سال‌ها بايد صبر كرد، شايد؛ شايد صدايي دوباره.مراسم يابود اولين سال درگذشت نادر ابراهيمي برگزار مي‌شود.

ين مراسم روز چهارشنبه (20 خردادماه) از ساعت 17 تا 19 در خانه‌ي هنرمندان ايران برگزار مي‌شود، در اين مراسم فيلم كوتاهي از آيين بدرقه‌ي نادر ابراهيمي در سال گذشته و فيلم‌هايي از سخنان و كلاس‌هاي او پخش خواهد شد.

در اين مراسم اكبر عالمي درباره‌ي «جايگاه سينمايي نادر ابراهيمي»، شكور لطفي درباره‌ي «انديشه‌هاي مردمي، اجتماعي و سياسي» در آثار اين داستان‌نويس و عباس محمدي با موضوع «نادر و كوه» سخنراني خواهند داشت.

همچنين فيلم‌هايي از توران ميرهادي، احمدرضا احمدي و زنده‌ياد اكبر رادي، درباره‌ي اين نويسنده‌ در اين مراسم به نمايش درخواهد آمد.

از سوي ديگر، كليپ هجرت كه شعر و آهنگ آن از نادر ابراهيمي است با صداي رضا رويگري در اين مراسم پخش مي‌شود.

خانواده‌ي ابراهيمي اعلام كرده‌اند، روز سه‌شنبه، (19 خردادماه) از ساعت 9 الي 10 در قطعه‌ي هنرمندان بهشت‌زهرا در كنار نادر ابراهيمي خواهيم بود.+ نوشته شده در  88/03/16ساعت 1:8  توسط   | 

اشتباهات يك مصاحبه

سعيد كيائي

دو - سه روز قبل خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ـ  ايسنا  ـ ايران تماس گرفت و راجع به كارهاي من درباره‌ي نادر ابراهيمي مصاحبه‌ي كوتاهي انجام داد.

مصاحبه را ديروز، خبرگزاري با دو اشتباه منتشر كرد. اشتباه اول اين بود كه نادر ابراهيمي نزديك به پنج دهه در ادبياه ما حضور داشت كه از اين پنج دهه چهار دهه‌ي آن فعال بود. و اين در متن مصاحبه آشكار است، اما خبرنگار تيتر زده است "سه دهه ..." ! بزرگواران مي‌دانند كه اين اشتباه از من سر نمي‌زند.

دوم اين بود كه من هيچ كجاي مصاحبه نگفتم حتما كارهاي من درباره‌ي نادر ابراهيمي توسط انتشارات روزبهان منتشر مي‌شود، حتي اشاره كردم كه ناشراني هستند كه خواهان اين كارها باشند اما ترجيح با روزبهان است به اين دليل كه آثاري از  ابراهيمي را منتشر كرده و نشر اين كتاب‌ها به سود خود ناشر است. ميان ما هيچ قراردادي تا امروز كه اين متن را مي‌نويسم نيست و اگر در مصاحبه‌اي پيش از اين حرفي راجع به چاپ اثري از من در روزبهان به ميان آمده همه از باب مسائل اخلاقي و دوستي بوده، حال مسائل كاري جاي خود را دارد و مسائل شخصي و دوستي ما ميان ما جاي خود، مسئله روشن است نيازي به توضيح بيشتر نيست.

متن خبر

سه‌ دهه سخنراني‌هاي نادر ابراهيمي منتشر مي‌شود

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و ادب - كتاب

به همراه انتشار مجموعه مقالات نادر ابراهيمي درباره‌ي ادبيات كودك و نوجوان و سينما و ادبيات بزرگسال، سخنراني‌هاي اين نويسنده‌ پيشكسوت هم در طول سه دهه‌ فعاليت‌اش منتشر مي‌شود.

سعيد كيايي در اين‌باره به خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: سخنراني‌هاي اين نويسنده‌ درباره‌ي موضوعات مختلفي كه او در جاهاي گوناگون داشته، جمع‌آوري شده است و به همراه مقالات ابراهيمي منتشر خواهد شد.

كيايي توضيح داد: مقالات ابراهيمي در سه حوزه‌ي ادبيات كودك، ادبيات بزرگسال و سينما مربوط مي‌شود كه ابراهيمي آن‌ها را از دهه‌ي چهل در نشرياتي چون: سخن، فردوسي، تماشا، كتاب‌جمعه، ادبيات داستاني، كيهان، اطلاعات و... منتشر كرده بود كه به اين مقالات سخنراني‌هاي ابراهيمي نيز درباره‌ي موضوعات مختلف افزوده شده است.

به گفته‌ي وي دراين كتاب كه با نظارت و همكاري فرزانه منصوري - همسر نادر ابراهيمي - منتشر خواهد شد، همچنين تمام مطالبي كه درباره‌ي نادر ابراهيمي درنشريات منتشر شده است نيز در اين اثر خواهد آمد.

او افزود: بعضي‌ از مقالات در دسترس نيست و ما مقالات را تا دهه‌ي 50 جمع‌آوري كرده‌ايم و اينك مشغول جمع‌آوري مقالات دهه‌ي شصت و هفتاد هستيم.

كيايي كه در عين حال مشغول تدوين شناخت‌نامه‌ي نادر ابراهيمي است در اين‌باره گفت: علت اين كه تدوين اين شناخت‌نامه طولاني شده است به دليل وسواسي است كه ما داريم و ديگر اين‌كه فعاليت‌هاي نادر ابراهيمي زياد بوده است.

از سوي ديگر كيايي مشغول تدوين كتاب «بررسي تاريخي - تحليلي آثار ابراهيمي در دوره‌هاي مختلف» است كه در اين اثر آثار حوزه بزرگسال نادر ابراهيمي را در يازده بخش تقسيم بندي و آن‌ها را بررسي كرده است.

اين آثار از سوي نشر روزبهان منتشر مي‌شود.

انتهاي پيام

+ نوشته شده در  88/03/13ساعت 5:59  توسط   | 

بزرگداشت نادر ابراهيمي برگزار مي‌شود

مراسم يابود اولين سال درگذشت نادر ابراهيمي برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين مراسم روز چهارشنبه (20 خردادماه) از ساعت 17 تا 19 در خانه‌ي هنرمندان ايران برگزار مي‌شود، در اين مراسم فيلم كوتاهي از آيين بدرقه‌ي نادر ابراهيمي در سال گذشته و فيلم‌هايي از سخنان و كلاس‌هاي او پخش خواهد شد.

در اين مراسم اكبر عالمي درباره‌ي «جايگاه سينمايي نادر ابراهيمي»، شكور لطفي درباره‌ي «انديشه‌هاي مردمي، اجتماعي و سياسي» در آثار اين داستان‌نويس و عباس محمدي با موضوع «نادر و كوه» سخنراني خواهند داشت.

همچنين فيلم‌هايي از توران ميرهادي، احمدرضا احمدي و زنده‌ياد اكبر رادي، درباره‌ي اين نويسنده‌ در اين مراسم به نمايش درخواهد آمد.

از سوي ديگر، كليپ هجرت كه شعر و آهنگ آن از نادر ابراهيمي است با صداي رضا رويگري در اين مراسم پخش مي‌شود.

خانواده‌ي ابراهيمي اعلام كرده‌اند، روز سه‌شنبه، (19 خردادماه) از ساعت 9 الي 10 در قطعه‌ي هنرمندان بهشت‌زهرا در كنار نادر ابراهيمي خواهيم بود.

نادر ابراهيمي متولد 14 فروردين‌ماه سال 1315 در تهران بود. علاوه بر نگارش كتاب‌هاي داستاني زيادي براي بزرگسالان و كودكان و نوجوانان، چندين كتاب پژوهشي، نمايش‌نامه و فيلم‌نامه، چندين فيلم مستند و سينمايي و همچنين دو مجموعه‌ي تلويزيوني را نوشته و كارگرداني كرده، و آهنگ‌ها و ترانه‌هايي براي آن‌ها ساخته است.

اين نويسنده پيشكسوت 16 خردادماه سال گذشته درگذشت.

+ نوشته شده در  88/03/11ساعت 0:31  توسط  

نادر ابراهیمی با 10 کتاب به نمایشگاه می آید

از مجموع 55 عنوان کتاب زنده‌یاد نادر ابراهیمی که شامل داستانهای بزرگسالان،ترجمه ها،فیلمنامه و نمایشنامه های وی است امسا‌ل 10 عنوان در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دربیست ودومین نمایشگاه کتاب تهران 10 عنوان کتاب از نادر ابراهیمی توسط  ناشران مختلف منتشر می‌شود که در این میان انتشارات "روزبهان "بیشترین سهم را از آنها دارد.

تکثیر حیرت‌انگیز نادر ابراهیمی

حامد کنی مدیر داخلی انتشارات روزبهان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آثار تجدید چاپ شده نادر ابراهیمی گفت: در نمایشگاه امسال هشت کتاب از این نویسنده فقید  توسط  این  انتشارات عرضه می شود.

وی ادامه داد: چاپ دوازدهم "یک عاشقانه آرام"، چاپ پنجم «فردا شکل امروز نیست» و چاپ هفتم "خانه ای برای شب" از جمله کتابهای تجدید چاپی ما از زنده‌یاد ابراهیمی در نمایشگاه  کتاب تهران است.

کنی افزود: سه کتاب  "انسان، جنایت واحتمال"، "افسانه باران" و "رونوشت بدون اصل"هم  هر سه به چاپ ششم  می رسد.

مدیرداخلی انتشارات روز بهان گفت: "چهل نامه کوتاه به همسرم"و آتش بدون دود" دو کتاب دیگر از ابراهیمی است که به ترتیب با چاپهای پانزدهم و هشتم  درنمایشگاه عرضه خواهد شد.

چاپ دوم "حکایت آن اژدها"
انتشارات "هاشمی "از دیگر ناشرانی است که در نمایشگاه امسال کتاب"حکایت آن اژدها" را از نادرابراهیمی  عرضه می‌کند.

"حکایت آن اژدها"مجموعه ده داستان کوتاه  است که به چاپ دوم رسیده است.

هنوز توافق نکرده‌ایم

مسوولان انتشارات "سوره مهر" که  سال قبل یکی از کتابهای ابراهیمی با عنوان "براعت استهلال یا خوش آغازی در ادبیات داستانی "را تجدید چاپ کرده اند در گفتگو با مهر اعلام کردند به دلیل آنکه هنوز با همسر ابراهیمی توافقی نشده است  تجدید چاپ کتابهای وی به نمایشگاه کتاب تهران نمی رسد. 

یاداشتهای جنگی ابراهیمی

"با سرود خوان جنگ در خطه نام و ننگ" کتاب دیگری از ابراهیمی است که چاپ سوم آن را انتشارات اطلاعات منتشر می‌کند.

این کتاب شامل مجموعه یادداشتها و نوشته‌های ابراهیمی در سفر به جبهه های جنوب است.

کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان هم امسال  مجموعه  "گل سرخ" را که آخرین اثر  نادر ابراهیمی است در نمایشگاه کتاب عرضه می کند.

بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 16 تا 26 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) تهران برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  88/02/15ساعت 11:48  توسط   | 

نمایشگاه آثار ابراهیمی و احترامی در حسینیه ارشاد

همزمان با هفته کتاب کودک نمایشگاهی از آثار نادر ابراهیمی و منوچهر اخترامی در کتابخانه حسینیه ارشاد برگزار میّ‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد همزمان با هفته کتاب کودک از روز چهارشنبه 19 فروردین نمایشگاهی از کتابهای نادر ابراهیمی و منوچهر احترامی را در محل این کتابخانه برگزار می‌کند.

دراین نمایشگاه علاوه بر کتابهای این نویسندگان، زندگینامه و مجموعه‌ای از عکسها و مطالب منتشر شده از این دو نویسنده ادبیات کودک و نوجوان نیز به نمایش در خواهد آمد.

نادر ابراهیمی متولد سال 1315 و نویسنده کتابهایی چون "بزی که گم شد"، "باران"، "آفتاب و قصه کاشی"، "برادرت را صدا کن"، "کلاغها" است.

منوچهر احترامی نیز متولد سال 1320 است و از جمله آثار او می‌توان به  "از آسمون صدا میاد"، "آدم برفی ندیدی"، "حسنی نگو یه دسته گل" و "بچه ها من هم بازی" اشاره کرد.

همچنین در کنار این نمایشگاه مجموعه کتابهای برگزیده مرجع کودکان و نوجوانان در سه سال اخیر به نمایش درخواهد آمد.

این نمایشگاه از روز 19 تا 26 فروردین ماه در بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه حسینیه بر پاست و علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 8 الی 18:30 برای بازدید به این مکان مراجعه کنند.

+ نوشته شده در  88/01/20ساعت 23:11  توسط   | 

تولد نادر

امروز تولد نادر ابراهيمي بود. به خانه‌شان رفتم تا هم ديداري به بهانه‌ي نوروز با بانوي خانه‌ي نادر داشته باشم و هم اولين تولد نادر بدون حضورش را كنارشان باشم.

به آنجا كه رسيدم ياد دوستان ديگر نادر ـ كه شما باشيد ـ افتادم و با خودم گفتم چه خوب است كه عيدي از تولد نادر برايتان بياورم، اين شد كه اجازه گرفتم و نوربين را بيرون آوردم و اين عكس را گرفتم.

از در خانه كه داخل شوي، درست رو به رويت اين تصوير را مي‌بيني، عكس نادر روي تخت نادر كنار سه شاخه گل. به قول يكي از دوستان نادر، خانه‌ي ابراهيمي مثل شيراز يا اصفهان است، هربار كه بروي اندازه‌ي ده سال خاطره براي گفتن پيدا مي‌كني...

 

پ.ن : حميد محمدي محمدي هم در باره‌ي تولد نادر امسال نوشته است. اينجا ببينيد

+ نوشته شده در  88/01/14ساعت 23:23  توسط   | 

نخستين جايزه امام مهرباني با تجليل از نادر ابراهيمي برگزار مي شود

گروه فرهنگ و هنر روزنامه‌ي جام جم: دومين همايش نكوداشت حضرت امام خميني (ره) و يادگار ايشان حجت الاسلام سيداحمد خميني در آيينه ادبيات معاصر با عنوان «يار و يادگار» چهارشنبه 14 اسفند ساعت 15 در تالار اجتماعات دبيرستان البرز تهران برگزار خواهد شد.
    حميد هنرجو، دبير برگزاري اين همايش با بيان اين مطلب به خبرنگار ما گفت: همايش ادبي يار و يادگار امسال با گسترش رشته هاي خود در 3 رشته شعر، داستان و نثر ادبي برگزيدگان خود را معرفي خواهد كرد. وي همچنين از برگزاري نخستين دوره جايزه «امام مهرباني» خبر داد و افزود: در اين جايزه كوشندگان ادبيات كودك و نوجوان - كه با موضوع امام و انقلاب آثاري را پديد آورده اند - مورد تجليل قرار مي گيرند و در نخستين دوره آن از مرحوم نادر ابراهيمي خالق كتاب سه ديدار با مردي كه از فراسوي باور ما مي‌آمد تجليل ويژه خواهد شد.
    در مراسم پاياني اين همايش كه با حضور بيت حاج احمد خميني برگزار مي شود، قرار است تعدادي از شاعران كشور آثارشان را در رابطه با حضرت امام (ره) و يادگار ايشان قرائت كنند و خسرو آقا ياري نيز با موضوع تاثير حضرت امام در قلمرو ادبيات داستاني انقلاب سخنراني خواهد كرد.
    

+ نوشته شده در  87/12/13ساعت 0:11  توسط   | 

تجديد چاپ تجارب داستاني نادر ابراهيمي

خبرگزاري فارس: كتاب "براعت استهلال با خوش آغازي درادبيات داستاني " نوشته نادر ابراهيمي به وسيله پژوهشگاه فرهنگ وهنر اسلامي حوزه هنري تجديد چاپ شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، در سخن نويسنده آمده است كه ساختار و مباني ادبيات داستاني، ماحصل تدريس چندين ساله در رشته‌هاي "ادبيات داستاني، فن فارسي نويسي " و "عناصر اساسي داستان، شخصيت شناسي در داستان " و نقد و تحليل هنر وادبيات و اصول پايه در زيبايي شناسي است.اين كتاب در طراحي نخستين، هفده جلد فرش شده، و برگه‌ها وجزوه‌هاي موجود هم همين عدد را نشان مي‌دهند، به دليل وضعيت سني من نويسنده ممكن است كه درحد همين دو جلد بماند، به اضافه‌ي مقدار فراواني برگه و يادداشت كه تماما متعلق به پژوهشگاه فرهنگ وهنر خواهد بود؛ و يا به دليل يك دندگي و خيره سري غير علمي نويسنده، ممكن است از مرز بيست جلد هم بگذرد؛ چرا كه شخصا و مستقلا تصميم گرفته‌ام تا لحظه‌اي به پايان رساندن اين كتاب وكتاب پنج هزار سال تاريخ ادبيات داستاني ايران زنده بمانم.....
گفتني است، اين كتاب در شمارگان 2200 نسخه با همكاري انتشارات ليلي منتشر شده است.
انتهاي پيام/

+ نوشته شده در  87/12/09ساعت 23:53  توسط   | 

سخنرانان بزرگداشت «نادر ابراهيمي» مشخص شدند

خبرگزاري فارس: سخنرانان بزرگداشت «نادر ابراهيمي» كه روز پنجشنبه 24 بهمن در خانه هنرمندان برگزار مي‌شود، مشخص شدند.

به گزارش خبرنگار فارس، احمدرضا احمدي، توران ميرهادي، شكور لطفي، هديه شريفي، بهمن‌پور و همسر نادر ابراهيمي در مراسم بزرگداشت وي سخنراني خواهند كرد.
اين مراسم روز پنجشنبه 24 بهمن از ساعت 16 تا 19 در تالار ناصري خانه هنرمندان و با همكاري انجمن نويسندگان كودك و نوجوان و مؤسسه خانه كتاب برگزار مي‌شود.
انجمن نويسندگان كودك و نوجوان امسال طرح برگزاري سه بزرگداشت براي حسين ابراهيمي، نادر ابراهيمي و قيصر امين‌پور و چاپ سه يادنامه را براي آن‌ها در نظر داشت كه پيش‌تر بزرگداشت حسين ابراهيمي در زادگاهش گلپايگان برگزار شد.
شهرام اقبال‌زاده، دبير و سخنگوي انجمن نيز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، از آماده بودن يادنامه حسين ابراهيمي سخن گفت و افزود: اين يادنامه اين هفته در حجمي حدود 180 صفحه شامل مجموعه مقالاتي از نويسندگان و مترجمان ادبيات كودك براي انتشار به خانه كتاب ارائه خواهد شد.

+ نوشته شده در  87/11/22ساعت 0:54  توسط   | 

مستند مرحوم نادر ابراهیمی در پایان راه فیلمبرداری

فیلم مستند با موضوع نویسنده و روزنامه‌نگار فقید که حسن فتحی آن را کارگردانی می‌کند این روزها در مراحل پایانی فیلمبرداری است.

به گزارش خبرنگار مهر، فتحی فیلمبرداری این مستند را از روز درگذشت مرحوم ابراهیمی آغاز کرد و در پنج ماه گذشته همزمان با ساخت فیلم سینمایی "پستچی سه بار در نمی‌زند" فیلمبرداری این مستند را نیز ادامه داد.

فیلمبرداری در روزهای آینده به پایان می‌رسد و کار وارد مرحله تدوین خواهد شد. فتحی مستند مربوط به مرحوم ابراهیمی را به تهیه‌کنندگی محمد داودی برای شبکه تهران می‌سازد.

نادر ابراهیمی داستان‌نویس، فیلمساز و روزنامه‌نگار معاصر و خالق کتاب‌های ماندگار "آتش بدون دود" و "یک عاشقانه آرام"، شانزدهم خردادماه امسال در 72 سالگی درگذشت. +

+ نوشته شده در  87/08/09ساعت 13:32  توسط   | 

همايش «يک هفته با نادر ابراهيمي» به تعويق افتاد

 زمان برگزاري همايش «يک هفته با نادر ابراهيمي» به تعويق افتاد.

 

به گزارش خبرنگار بخش ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين همايش قرار بود 13 تا 17 مهرماه در پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزار ‌شود، كه به گفته‌ي برگزاركنندگان، به دليل مشكلات مالي به تعويق افتاده است و در آبان‌ماه برگزار خواهد شد.

 

در اين همايش، مسابقه‌اي بر اساس کتاب‌هاي: «خانه‌اي براي شب»، «وسعت معناي انتظار»، «رونوشت بدون اصل»، «فردا شکل امروز نيست»، «چهل نامه‌ي کوتاه به همسرم»، «بار ديگر شهري که دوست مي‌داشتم» و «يک عاشقانه‌ي آرام» ابراهيمي در زمينه‌هاي نوشتاري و طراحي برگزار مي‌شود.

 

مسابقه‌ي اين همايش در بخش‌هاي نقد (كتاب‌هاي ذكرشده)، نمايش‌نامه (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكرشده)، فيلم‌نامه (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكرشده)، طراحي جلد کتاب، تصويرسازي کتاب (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكرشده) و بخش ويژه‌ي «طراحي پوستر نادر ابراهيمي» برگزار خواهد شد.

 

همايش «يک هفته با نادر ابراهيمي» به همت جامعه‌ي فرهنگي دانشجويي پرديس هنر‌هاي زيباي دانشکده‌ي هنرهاي زيباي دانشگاه تهران و با همکاري انتشارات روزبهان برپا مي‌شود.

 

نادر ابراهيمي پس از تحمل بيش از هشت سال بيماري، 16 خردادماه از دنيا رفت.

+ نوشته شده در  87/07/13ساعت 11:10  توسط   | 

دست‌‌نوشته‌هاي نادر ابراهيمي به نمايش در مي‌آيد

خبرگزاري فارس: نمايشگاهي از دست‌نوشته‌هاي نادر ابراهيمي، نويسنده ايراني در حاشيه مراسم «يك هفته با نادر ابراهيمي» برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرنگارفارس، ستاد برگزاري اين مراسم نوشته‌هايي را كه اين نويسنده فقيد در آغاز كتاب‌هايش نوشته و به ديگران تقديم كرده‌ است، با شرايط خاصي جمع‌آوري و در معرض ديد مردم قرار مي‌دهد.
دارندگان اين دست‌نوشته‌ها مي‌توانند ازصفحه موردنظر اسكن بگيرند و آن را با dpi 300 و يا فرمت GPEJ به همراه مشخصات كامل خود براي انتشارات روزبهان بفرستند تا در اين نمايشگاه با نام و مشخصات فرستنده به نمايش درآيد.
مهلت ارسال اين دست‌خط‌ها تا 10 مهر ماه است.
نادر ابراهيمي 16 خرداد امسال در تهران درگذشت. او علاوه بر نوشتن رمان و داستان كوتاه در زمينه‌هاي فيلم‌سازي، ترانه‌سرايي، ترجمه و روزنامه‌نگاري نيز فعال بود.
از آثار وي به «خانه‌اي براي شب»، «آرش در قلمرو ترديد»، «هزار پاي سياه و قصه‌هاي صحرا»، «افسانه‌ باران»، «در سرزمين كوچك من»، «تضادهاي دروني»، «انسان، جنايت، احتمال»، «مكان‌هاي عمومي»، «در حد توانستن»، «غزل داستان‌هاي سال بد»، «فردا مشكل امروز نيست» و «يك عاشقانه‌ آرام» مي‌توان اشاره كرد.

مرجع خبر

________ بازتاب خبر در روزنامه‌ ايران - روزنامه اعتماد - روزنامه جام جم - روزنامه آفتاب يزد
+ نوشته شده در  87/07/03ساعت 14:23  توسط   | 

«آتش بدون دود» بار ديگر زير چاپ مي‌رود

خبرگزاري فارس: رمان هفت جلدي «آتش بدون دود» نوشته نادر ابراهيمي بار ديگر با حروفچيني جديد منتشر مي‌شود.

به گزارش خبرنگار فارس، اين رمان را قرار است انتشارات روزبهان كه ناشر ديگر آثار نادر ابراهيمي است، منتشر كند.
ابراهيمي قبل از انقلاب سريالي تلويزيوني با همين نام «آتش بدون دود» ساخت كه به سريالي پربيننده نيز تبديل شد. كيومرث پوراحمد، كارگردان امروز در آن زمان از دستياران نادر ابراهيمي در ساخت «آتش بدون دود» بود.
اين رمان هفت جلدي به زندگي تركمن‌هاي ايران مي‌پردازد و براي نخستين بار سال 1371 منتشر شده بود.
ابراهيمي براي اين رمان بلند سال 1377 به عنوان نويسنده برگزيده ادبيات داستاني 20 سال بعد از انقلاب انتخاب شده بود.
از نادر ابراهيمي همچنين كتاب «ابوالمشاغل» كه زندگي‌نامه وي است قرار است بعد از بررسي مجدد منتشر شود.
از آثار وي به «خانه‌اي براي شب»، «آرش در قلمرو ترديد»، «هزار پاي سياه و قصه‌هاي صحرا»، «افسانه‌ باران»، «در سرزمين كوچك من»، «تضادهاي دروني»، «انسان، جنايت، احتمال»، «مكان‌هاي عمومي»، «در حد توانستن»، «غزل داستان‌هاي سال بد»، «فردا مشكل امروز نيست» و «يك عاشقانه‌ آرام» مي‌توان اشاره كرد.
وي 16 خرداد سال جاري در سن 72 سالگي در تهران درگذشت.
+ نوشته شده در  87/06/16ساعت 0:52  توسط   | 

فتحی مستند زندگی زنده‌یاد ابراهیمی را می‌سازد

حسن فتحی مستند زندگی زنده‌یاد نادر ابراهیمی را به تازگی کلید زده و آن را برای پخش از تلویزیون آماده می‌کند.

محمد داودی تهیه‌کننده این مستند به خبرنگار مهر گفت: مستندی که فتحی درباره مرحوم ابراهیمی می‌سازد پس از آماده شدن از شبکه تهران پخش خواهد شد. چند مستند دیگر هم در دست تولید داریم که موضوع آنها مهم است و پس از تولید برای چگونگی پخش آنها برنامه‌ریزی می‌کنیم.

تشییع پیکر نادر ابراهیمی

مستند زندگی مرحوم مرتضی ممیز را مرتضی رزاق‌کریمی و مستندی با موضوع زندگی زنده‌یاد استاد علی‌اکبر صنعتی را منوچهر طیاب سال گذشته ساخته‌اند. زنده‌یاد ممیز پدر گرافیک نوین ایران آذرماه 84 در 69 سالگی از دنیا رفت و استاد صنعتی مجسمه‌ساز و عضو پیوسته فرهنگستان هنر بود که بهار 85 در 90 سالگی درگذشت.

نادر ابراهیمی داستان‌نویس، فیلمساز و روزنامه‌نگار معاصر و خالق کتاب‌های ماندگار "آتش بدون دود" و "یک عاشقانه آرام"، عصر روز شانزدهم خردادماه امسال در سن 72 سالگی جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

+ نوشته شده در  87/06/07ساعت 19:15  توسط  

كتاب «بررسي تاريخي-تحليلي آثار ابراهيمي» نوشته مي‌شود

خبرگزاري فارس: كتاب «بررسي تاريخي-تحليلي آثار ابراهيمي در دوره‌هاي مختلف» توسط سعيد كيايي نوشته مي‌شود.

«سعيد كيايي» در گفت‌وگو با خبرنگار ادبي فارس با اعلام اين خبر افزود: من در اين كار كه به تازگي نگارش آن را آغاز كردم آثار حوزه بزرگسال نادر ابراهيمي را در يازده بخش تقسيم بندي نمودم و با توجه به زمان‌ نگارش آثار، آن‌ها را بررسي موضوعي خواهم كرد. اين كتاب هم به احتمال خيلي زياد توسط انتشارات روزبهان _ ناشر اختصاصي آثار ابراهيمي_ منتشر خواهد شد.
وي ادامه داد: در اين كتاب تحقيقي تنها آثار حوزه بزرگسال ابراهيمي كه شامل نامه‌نگاري‌، تحقيق و پژوهش، زندگينامه‌نويسي، داستان‌كوتاه، رمان، فيلمنامه و... مورد بررسي مضموني و تاريخي قرار خواهد گرفت. ممكن است پس از به پايان رسيدن اين كتاب به بررسي تاريخي-تحليلي كارهاي حوزه نوجوان اين نويسنده بپردازم.
وي همچنين خبر از جمع آوري مجموعه مقالات ژورناليستي ابراهيمي داد و تصريح كرد: اين كتاب دو جلدي تماما به مقالات ابراهيمي در سه حوزه ادبيات كودك، ادبيات بزرگسال و سينما مربوط مي‌شود كه ابراهيمي آن‌ها را در سال‌هاي پيش و پس از انقلاب در نشرياتي چون سخن، فردوسي، تماشا، كتاب‌جمعه، ادبيات داستاني، كيهان، اطلاعات و... منتشر كرده است.
«كيايي» اظهار داشت: به دليل فهرست‌نويسي نه چندان خوب مجلات آن‌زمان جمع‌آوري اين آثار بسيار دشوار است و به همين دليل كمي به طول مي‌انجامد. تاكنون حدود 70 درصد از اين مقالات جمع‌آوري شده ولي براي اين‌كه كار درخور، شايسته و بي‌اطاله باشد گزينش مقالات را با كمك دوستان و همكاران قديم نادر ابراهيمي انجام مي‌دهم.
اين مجموعه دو جلدي نيز توسط نشر روزبهان منتشر مي‌شود.

+
+ نوشته شده در  87/06/01ساعت 22:40  توسط  

فراخوان

به نام خدا


جامعه‌ي فرهنگي دانشجويي پرديس هنر‌هاي زيباي دانشکده‌ي هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می کند:

«یک هفته با نادر ابراهیمی»

زمان : 13تا 17 مهر ماه 1387

مكان : پرديس هنرهاي زيبا

همچنین ستاد برگزار کننده «یک هفته با نادر ابراهیمی»با همکاری انتشارات روزبها ن ـ‌ناشر آثار استاد نادر ابراهیمی‌ـ در نظر دارد مسابقه ای بر اساس کتابهای:

«خانه‌یی برای شب»، «وسعت معنای انتظار»، «رو نوشت بدون اصل»، «فردا شکل امروز نیست»، «چهل نامه‌ي کوتاه به همسرم»، «باری دیگر شهری که دوست می‌داشتم» و «یک عاشقانه‌ي آرام»

در زمینه‌های نوشتاری و طراحی برگزار نماید.

ستاد، پذیرای آثار هنرمندان در زمینه های زیر است:

بخش نوشتاری شامل :

–  نقد (كتاب‌هاي ذكر شده)

– نمایشنامه (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكر شده)

– فیلمنامه (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكر شده)

و بخش طراحی شامل:

– طراحی جلد کتاب

– تصویر سازی کتاب (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكر شده)

و بخش ویژه «طراحی پوستر نادر ابراهیمی»

لازم به ذكر است:

! تمامی آثار می‌بایست به همراه مشخصات کامل صاحب اثر فرستاده شوند. بدیهی است آثار  بدون شناسنامه مورد ارزیابی داوران مسابقه قرار نخواهند گرفت.

! آثار بخش طراحی می‌بایست به همراه لوح فشرده اثر با کیفیت dpi 300 باشد. و حد اكثر سايز 45 در 30 سانتي‌متر باشد.

! شركت كنندگان در بخش طراحي بايد حد اكثر 5 طرح در بخش طراحي جلد كتاب و 5 سري طرح در بخش تصوير سازي ارائه دهند.

! امتیاز چاپ آثار ارسالی به صورت کتاب یا هر نوع دیگر، با حفظ نام صاحب اثر در اختیار ستاد  برگزاری مراسم  خواهد بود و آثار به هیچ عنوان به شرکت کنندگان بازگردانده نخواهد شد.

مهلت ارسال آثار 20 شهریور ماه 1387 است.

آدرس ارسال آثار: تهران، خيابان انقلاب، خيابان دانشگاه،‌كوچه آشتياني،‌ پلاك 3 طبقه‌ 1 كد پستي : 1314773913 تلفن : 66966797 و 66966798

 

ستاد برگزار کننده «یک هفته با نادر ابراهیمی» و انتشارات روزبهان

 
+ نوشته شده در  87/05/22ساعت 16:3  توسط  

مسابقه «يك هفته با نادر ابراهيمي» برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: مسابقه «يك هفته با نادر ابراهيمي» در بخش‌هاي نقد، نمايش‌نامه، فيلم‌نامه، طراحي جلد كتاب، تصويرسازي كتاب، و طراحي پوستر نادر ابراهيمي، 13تا 17 مهر در دانشكده‌ هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس، اين مسابقه را جامعه فرهنگي دانشجويي پرديس هنر‌هاي زيباي دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزار مي‌كند.
مسابقه «يك هفته با نادر ابراهيمي» كه با همكاري انتشارات روزبهان -‌ناشر آثار نادر ابراهيمي‌- برگزار مي‌شود، بر اساس كتاب‌هاي «خانه‌يي براي شب»، «وسعت معناي انتظار»، «رو نوشت بدون اصل»، «فردا شكل امروز نيست»، «چهل نامه‌ كوتاه به همسرم»، «باري ديگر شهري كه دوست مي‌داشتم» و «يك عاشقانه‌ي آرام» در زمينه‌هاي نوشتاري و طراحي شكل خواهد گرفت.
بخش نوشتاري اين مسابقه شامل: نقد كتاب‌هاي ذكر شده، نمايشنامه (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكر شده)، فيلمنامه (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكر شده) و بخش طراحي شامل: طراحي جلد كتاب، تصويرسازي كتاب (با اقتباس از داستان‌هاي موجود در كتاب‌هاي ذكر شده) و بخش ويژه «طراحي پوستر نادر ابراهيمي» است.
تمامي آثار بايد به همراه مشخصات كامل صاحب اثر فرستاده شوند.
آثار بدون شناسنامه مورد ارزيابي داوران مسابقه قرار نخواهند گرفت.
آثار بخش طراحي بايد به همراه لوح فشرده اثر با كيفيت dpi 300 باشد و حد اكثر سايز 45 در 30 سانتي‌متر باشد.
شركت كنندگان در بخش طراحي بايد حداكثر 5 طرح در بخش طراحي جلد كتاب و 5 سري طرح در بخش تصوير سازي ارائه دهند.
امتياز چاپ آثار ارسالي به صورت كتاب يا هر نوع ديگر، با حفظ نام صاحب اثر در اختيار ستاد برگزاري مراسم خواهد بود و آثار به هيچ عنوان به شركت‌كنندگان بازگردانده نخواهد شد.
مهلت ارسال آثار 20 شهريور ماه 1387 است.
آدرس ارسال آثار: تهران، خيابان انقلاب، خيابان دانشگاه،‌كوچه آشتياني،‌ پلاك 3 طبقه‌ 1 كد پستي : 1314773913 تلفن : 66966797 و 66966798
+ نوشته شده در  87/05/21ساعت 16:34  توسط   | 

مختاباد براي نادر ابراهيمي مي‌خواند


خبرگزاري فارس: در مراسم بزرگداشت نادر ابراهيمي در حوزه هنري «عبدالحسين مختاباد» يك قطعه آواز را اجرا مي‌كند.
به گزارش خبرگزاري فارس، مدير مراسم بزرگداشت مرحوم نادر ابراهيمي در گفت‌وگو با واحد خبر حوزه هنري درباره اين مراسم گراميداشت افزود: ما وظيفه داريم با برپايي اين نوع بزرگداشت‌ها چهره و آثار فراوان نادر ابراهيمي را به نسل جوان بشناسانيم.
وي با بيان اينكه اين برنامه را مركز آفرينش‌هاي ادبي حوزه هنري با همكاري اعضاي كانون هنرمندان رواق برگزار مي‌كند، ادامه داد: هنرمندان اين كانون از طلاب حوزه علميه قم هستند كه دوره‌هاي آموزشي در سال‌هاي 60 و 64 با مرحوم نادر ابراهيمي گذارنده‌اند و خاطرات فراواني از آن مرحوم دارند كه از اين جمع علي‌اصغر سعادتي، ابوالقاسم نادري، مهدي انصاري به بيان خاطرات خود درباره اين مرحوم خواهند پرداخت.
وي برپايي ميزگردي با حضورعزيزالله حاجي مشهدي، محمدحسين انصاري و با هدف بررسي نگاه هنري، سينمايي و ادبي نادر ابراهيمي در آثارش را از ديگر بخش‌هاي اين بزرگداشت اعلام كرد وگفت: يك نمايش تك پرده‌اي كوتاه بر اساس داستان «رونوشت بدون عصر» نادر ابراهيمي نيز اجراء و همچنين تصاويري از كلاس‌هاي آموزشي آن هنرمند فقيد نمايش داده مي‌شود.
مدير مراسم بزرگداشت مرحوم نادر ابراهيمي عنوان كرد: يك قطعه آوازي با اجراي «عبدالحسين مختاباد» و قرائت شعري درباره نادر ابراهيمي توسط «محمد صالح علاء» از ديگر بخش‌هاي اين مراسم است.
مراسم بزرگداشت هنرمند فقيد نادر ابراهيمي با حضور جمعي از اصحاب فرهنگ و هنر شنبه پنجم مرداد ماه ساعت 17:30 در تماشاخانه مهر حوزه هنري برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  87/05/02ساعت 17:38  توسط   | 

دعوتنامه
شنبه / پنجم مرداد ماه 1387 / سالن مهر حوزه‌ي هنري
+ نوشته شده در  87/04/31ساعت 19:53  توسط   | 

روزبهان با چهار كتاب جديد در بازار كتابدومين چاپ رمان بلند «برجاده‌هاي آبي سرخ» نادر ابراهيمي آماده ورود به بازار كتاب است.

به گزارش روابط عمومي انتشارات روزبهان، حامد كني، مدير توليد انتشارات روزبهان ـ ناشر اختصاصي آثار نادر ابراهيمي ـ گفت : «چاپ دوم اين كتاب فقط با جلد نرم (شوميز) منتشر شده است و به دليل استقبال علاقه‌مندان به رمان احتمال مي‌دهيم به چاپ سوم نيز قبل از پاييز امسال برسيم.»

بر جاده‌هاي آبي سرخ رمان بلندي بر اساس زندگي «مير مهنا‌ي دغابي» يكي از مبارزان جنوب ايران در برابر استعمار گران انگليسي، پرتغالي، اسپانيايي و فرانسوي است و يكي از آخرين رمان‌هاي نادر ابراهيمي است كه پيش از بيماري در اواخر دهه‌ي 70 در حال نوشتن آن بود.

انتشارات روزبهان در روزهاي اخير سه كتاب ديگر نيز به بازار كتاب عرضه كرده است. اين كتاب‌ها عبارتند از «چگونه داستان بنويسيم؟» نوشته «بنتس پلي من» و ترجمه‌ي «بهرنگ اسمعيليون»، «سيالان» نوشته «علي رشوند» و «پرسلان» نوشته «مهندس مهران غفاري» و «دكتر اسماعيل صلاحي».

حامد كني همچنين از انتشار كتاب‌هاي «تاريخ عصر چنگيزخان مغول، بازگرداني جلد اول تاريخ جهانگشاي جويني» از فروزان آزاد بخت، مجموعه شعر «پرنده بودن» از علي عباس نژاد، مجموعه شعر « فرياد» از عليرضا تبريزي و مجموعه شعر «سرود آرزو» از دكتر فخرالدين مزارعي و «فراگيري نگاه به نقاشي» ترجمه‌ي فروغ تحصيلي و پرتو مفتاح در ماه‌هاي پيش رو خبر داد.


 


+ نوشته شده در  87/04/30ساعت 17:43  توسط  

مردي در تبعيد ابدي بعد از يكسال به بازار كتاب آمد


پنجمين چاپ كتاب «مردي در تبعيد ابدي» نادر ابراهيمي پس از يكسال به بازار كتاب عرضه شد.

به گزارش روابط عمومي انتشارات روزبهان، چاپ پنجم كتاب «مردي در تبعيد ابدي» نادر ابراهيمي با طرح جلد و حروفچيني وو صفحه بندي جديدي نسبت به چاپ‌هاي قبلي اين كتاب عرضه شده است.

 اين كتاب بر اساس داستان زندگي ملاصدراي شيرازي صدالمتالهين در سال 1375، دوازده سال پيش از درگذشت نادر ابراهيمي، توسط اين نويسنده نوشته و براي اولين بار به بازار كتاب عرضه شده بود. در اين مدت توسط منتقدان و روزنامه‌نگاران مختلف بررسي شده و مورد بحث قرار گرفته است.

ابراهيمي در مقدمه‌ي اين كتاب نوشته است : « ... براي نگارش اين جزوه ـ كه البته داستان است نه عين واقعيت، و هيچ داستاني عين واقعيت نيست، و اگر باشد، واقعيتي‌ست مستقل و ديگر ـ به قدر بضاعت به راستي ناچيزم سود برده‌ام از هر آنچه كه به زبان فارسي، تأليف و ترجمه، از حضرت صدرالتألهمين در دسترسم بوده، و نيز بسياري از كتب، رسالات، و مقالات، كه درباره‌ي آثار و نظرات ملا و در شرح و توضيح آن نوشته شده و توانايي مطالعه و درك مفاهيم آنها برايم وجود داشته است...»

اين كتاب در قطع رقعي و با قيمت 3300 تومان در 3000 نسخه چاپ شده است.

+ نوشته شده در  87/04/29ساعت 15:20  توسط  

بزرگداشت نادر ابراهیمی در حوزه هنری برگزار می‌شود
حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی مراسم گرامیداشتی را برای مرحوم نادر ابراهیمی برگزار می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، این مراسم با عنوان "یاد استاد" پنجم مرداد ماه 87 از ساعت 17:30 در تالار مهر حوزه هنری برگزار می شود.

این مراسم با همکاری مرکز آفرینش های ادبی حوزه و کانون هنرمندان رواق برگزار خواهد شد.

نادر ابراهیمی - نویسنده و فیلمساز - 16 خرداد امسال بعد از سالها تحمل بیماری و رنج، بدرود حیات گفت.

+ نوشته شده در  87/04/29ساعت 0:40  توسط  

مطالب قدیمی‌تر